Fikirtepe yeşilleniyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Emlak Konut eliyle başlattığı Yeni Fikirtepe projesini hayata geçirmek için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

Fikirtepe yeşilleniyor

ŞENAY BÜYÜKKÖŞDERE

Fikirtepe'de kentsel dönüşüm mağduriyetleri birer birer çözülürken, yeni projede yeşil alan miktarının yüzde 70 oranında artırıldığı açıklandı. Buna göre projede kesintisiz yeşil koridorlar, kesişim noktalarında ise geniş park ve sosyal donatılar yer alacak. Projenin bir önceki planında 101 bin 693 metrekare park alanı yer alırken, bu oran yapılaşma alanı değiştirilmeden yeni planda 173 bin 620 metrekareye çıkartıldı. Binlerce ailenin çözümü için yıllardır beklediği Fikirtepe'de çalışmalar aralıksız devam ederken, 60 bin kişiyi doğrudan ilgilendiren Yeni Fikirtepe Projesi'nde konutlar, hak sahiplerine dört yıl içerisinde etaplar halinde teslim edilecek.

1100 KONUT TESLİM EDİLİYOR

Yeni Fikirtepe Projesi ile bölgede yarım kalan inşaatlar hızla yükselirken, finansal zorluk yaşayan firmalardan devralınan projelerden ilkinde teslim aşamasına gelindi. Önümüzdeki günlerde 5 blokta yer alan 1100 konutun üretildiği projede hak sahiplerine konutları teslim edilecek.

7500 TL'ye kadar kira yardımı var

Bölgedeki riskli yapıların tahliyesi en geç 1 Ekim 2021 tarihine kadar gerçekleşecek ve vatandaşlar yeni evini alana kadar her ay kira yardımı alacak. İstanbul'da aylık kira yardımı bin 150 lira iken bu Fikirtepe bölgesi için bin 500 lira olarak belirlendi. İkamet eden vatandaşlar Bakanlığın belirlediği kira bedelinin 5 katı kadar (7 bin 500 lira), kiracılar ise 2 katına kadar (3 bin lira) kira yardımı alabilecek.

8 milyarlık dev proje

60 bin kişiyi doğrudan ilgilendiren, 8 milyar lira değerindeki Yeni Fikirtepe Projesi'nde adımlar bir bir hayata geçiriliyor. 1.5 milyon metrekare inşaat alanını kapsayan proje için imar planları bu yılın başında belli olurken, Emlak Konut GYO hazırlık ve ihale sürecini yürütüyor. Bölgede ihalesi tamamlanan ve ruhsatı alınan alanlarda ise inşaat çalışmaları başladı.

Tüm Ekonomi haberleri için tıklayın