Engelli çocuğu olan çalışan anneye erken emeklilik hakkı

Engelli çocuğu olan çalışan anneye erken emeklilik hakkı

Ekonomi Haberleri

Sürekli bakıma muhtaç engelli çocuğu olan anne, erken emekli olabilir. Ağır engelli çocuk sahibi kadınların prim ödeme gün sayılarına 4’te 1 oranında ilave yapılıyor.

Sosyal güvenlik sistemi, engelli çocuğu olan anneye erken emeklilik, çalışanlara sigortalılığın sona ermesinin ardından 100 gün daha sağlık hizmetlerinden faydalanabilme, tedavi edilemeyen hastalıkların yurtdışındaki tedavi masraflarının karşılanmasının da aralarında olduğu birçok hak sunuyor. 

Birçok ülkeye örnek

5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'yla gerçekleşen sosyal güvenlik reformu, dünyadaki birçok ülke için örnek oluyor. 14 milyon çalışan başta olmak üzere tüm vatandaşları ilgilendiren sosyal güvenlik sisteminde, sigortalıların faydasına birçok püf noktası da var.

Yarı zamanlı çalışabilir

sistem, engelli çocuğu olan annelere erken emeklilik hakkı veriyor. Sürekli bakıma muhtaç derecede ağır engelli çocuk sahibi kadınların prim ödeme gün sayılarına 4’te 1  ilave yapılıyor. Bu da engelli çocuğu bulunan sigortalı annelerin erken emekli olmasını sağlıyor. Ayrıca, çalışan anneler, ilk çocukta 60 gün, ikinci çocukta 120 gün, diğer çocuklarda 180 gün yarı zamanlı çalışıp tam gün ücreti alabiliyor. 

Tüm Ekonomi haberleri için tıklayın