Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez: Karadeniz'de Hazar potansiyeli var

'Gemileri kiralasaydık tek sondaj yapamazdık' Karadeniz'de 7. sondajı yaptıklarını belirten Bakan Dönmez, “Gemileri kiralasaydık tek sondaj yapamazdık. Çünkü ambargolar vardı” dedi. Dönmez, Karadeniz'in Hazar Denizi potansiyeline sahip olduğunu söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez: Karadeniz'de Hazar potansiyeli var

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın bütçe görüşmeleri önceki gece tamamlandı. Komisyon'da milletvekillerinin soruları üzerine sondaj çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez "Karadeniz'den beklentimiz ilan ettiğimiz 540 milyar metreküpün çok üstünde. Karadeniz, bu bölgenin Hazar Denizi potansiyeline sahip bir bölge. Karadeniz'de 7. sondaj çalışmasını yaptık. Gemileri kiralasaydık bir tane sondaj yapamazdık şu anda. Çünkü ambargolar vardı. Şahsım dahil olmak üzere burada çalışan arkadaşlarımız ambargoya tabi oldular" dedi. Dönmez, "Toplamda 3 gemiye satın alma ve reaktivasyon bedeliyle beraber 744,5 milyon dolar ödedik. Bugün sipariş verseniz 798 milyon dolara bir yeni gemi alırsınız. Biz 1 gemi yerine 3 gemi aldık. Bir gemi için de en az 4 yıl bekleyecektiniz" ifadelerini kullandı.

AKDENİZ'DE 8 SONDAJ

Dönmez, Akdeniz'de 8 derin deniz sondajı yapıldığını, bunların 6'sının tartışmalı alanlarda olduğunu anımsattı. Dönmez, TRT payı ve KDV'lerle ilgili bir soruyu ise "TRT payının tarımsal sulama abone grubundan kaldırılmasıyla ilgili hazırlık yaptık, Meclis'e gönderdik" diye yanıtladı. Dönmez, TEİAŞ'ın halka arzına ve BOTAŞ'ın bölünmesine ilişkin, TEİAŞ'ın mülkiyeti, denetimi ve yönetiminin devlette olacak şekilde halka arz edileceğini bildirdi. Dönmez, "Buradaki rakam da yüzde 5, en fazla yüzde 10 olacak" bilgisini verdi.

GAZ TÜKETİMİ ARTIYOR

Dönmez, "Kuraklık nedeniyle yeteri kadar su kapasitesi kullanamamamız 6 milyar metreküp ilave gaz olarak karşımıza çıktı. Geçen yıl 48.5 milyar metreküp doğalgaz tüketmişken, bu yıl muhtemelen bunun 10-12 milyar metreküp üzerinde olacak" diye konuştu.

YENİ YILDA FİYATLAR MAKUL SEVİYEYE GELİR

Bakan Dönmez, gelecek yılın ilk çeyreğinden sonra enerji fiyatlarının daha makul, daha rasyonel bir noktaya gelmesini beklediklerini söyledi. Dönmez, artan enerji fiyatlarını vatandaşa yansıtmamak için çaba gösterdiklerini vurguladı.

KADEMELİ TARİFEYE GEÇİYORUZ

Dönmez, muhalefetin 'kara kış fonu' önerisine ilişkin, şunları kaydetti: "Kademeli tarife, sosyal tarife gibi konular gündemimizde. Yasal bazı düzenlemelere ihtiyacımız var. Bir başlangıç yaptık. Sanayide doğalgaz tarifelerinde artış olmak zorunda kaldık. İki kademeli tarifeye aslında bir geçiş oldu. Daha çok kullananların biraz daha tasarrufa riayet etmesini istiyoruz."

Tüm Ekonomi haberleri için tıklayın