Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum: Ankara'nın yeni merkezi açılıyor

Ankara'nın yeni merkezi açılıyor. Tramvayla Ankara Atatürk Kültür Merkezi Millet Bahçesi'ni gezen Bakan Kurum, “Millet bahçemiz Ankara'da yeni yaşam merkezi olacak. Açılışını 28 Ekim'de yapacağız” dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, gazete ve televizyonların Ankara temsilcileriyle Ankara Atatürk Kültür Merkezi Millet Bahçesi'nde bir araya geldi. Kurum, millet bahçesinin 28 Ekim'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla açılacağını belirterek, Ankara AKM Millet Bahçesi'yle ilgili bilgi vererek, tramvayla millet bahçesinin içini dolaştı. Kurum, "Millet bahçemiz Ankara'da merkez olacak. Yeni yaşam merkezi olacak" dedi.

BİNLERCE KİTAP OLACAK

Kurum, Yapı ve Yapı İnşaat tarafından hayata geçirilen millet bahçesiyle ilgili şu bilgileri verdi: "760 bin metrekarelik alan üzerinde kurulan; Atatürk Kültür Merkezi (AKM), Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası binası, Gençlik Parkı ve 19 Mayıs Stadyumu'nu da içine alan AKM Millet Bahçesi'ni 28 Ekim'de açıyoruz. Millet bahçemizde, içinde binlerce kitabı olan bir millet kıraathanesi olacak. Çocuk kulübümüz, tohum merkezimiz, binicilik ve etkinlik çayırları, spor sahaları, çocuk oyun alanları, açık hava sineması, su gösteri havuzu ve bisiklet park alanları bulunacak."

6 TRAMVAY DURAĞI VAR

Millet bahçesinde bir tramvay hattı ve 6 tramvay durağı olduğunu anlatan Kurum, şunları söyledi: "81 ilimize 81 milyon metrekare millet bahçesi hedefiyle; 'Türkiye'nin Büyük Ekolojik Dönüşümü'nü daha da ileri taşıyoruz. 400 millet bahçemizin 100'ünü hizmete sunduk. 300 millet bahçemizde ise çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor."

Bakan Kurum, Ankara AKM Millet Bahçesi'nin içini tramvayla dolaştı.

YEŞİL KALKINMA DEVRİMİ

Bakan Kurum, dünyanın yeşil kalkınma dönemine girdiğini, bunun Türkiye gibi sanayi devrimini ıskalamış ülkeler için büyük avantajlar içerdiğini anlattı. Bakan Kurum, "Ülkemizin; yenilenebilir enerji, yerli elektrikli araç, sıfır atık ve temiz üretim noktasında büyük bir potansiyeli var. Biz yeşil kalkınma hamlemizle; bu potansiyeli en yüksek dereceye çıkaracağız" diye konuştu. Bakan Murat Kurum, Yeşil Kalkınma'nın 2030 yılına kadar 24 milyon ilave istihdam sağlayacağını da ifade etti.

DÖNÜŞÜME LİDERLİK EDECEĞİZ

Kurum, şöyle devam etti: "Küresel Yeşil Dönüşüm'ün; enerji piyasaları, ticari ilişkiler ve uluslararası rekabet gibi alanlarda önemli jeopolitik sonuçları olacak. Biz yeşil dönüşüme maruz kalan değil; etki eden, liderlik eden bir ülke olmak istiyoruz. Külfetleri asgari düzeyde yaşamak isterken; fırsatları azami derecede elde etmek istiyoruz. Şimdi, kapsamlı bir plan üzerinde çalışıyoruz."

  • yeşil dönüşüm
  • yeşil kalkınma
  • akm millet bahçesi
  • atatürk kültür merkezi millet bahçesi
  • millet bahçesi
  • murat kurum
  • çevre şehircilik ve iklim değişikliği bakanı
Tüm Ekonomi haberleri için tıklayın