Bayilerde satış trendi değişiyor... 2'nci el, yetkili satıcıların ‘birinci' işleri olacak

OYDER Başkanı Erciş, “Bugüne kadar yetkili satıcılar, sıfır araca konsantre olup, ikinci el yatırımını pas geçti. Şu anda ciro içinde yüzde 2 olan ikinci el payının yüzde 45'lere çıkmasını bekliyoruz” dedi.

Bayilerde satış trendi değişiyor... 2'nci el, yetkili satıcıların ‘birinci' işleri olacak

Geçtiğimiz günlerde düzenlenen genel kurulla yönetime gelen Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Dr. Altuğ Erciş, derneğin gelecek vizyonunu aktardı. Ülkemizde sektörün tüketiciler ile iletişimini sağlayan en önemli sivil toplum kuruluşlarından olan OYDER'e büyük görev ve sorumluluklar düştüğünün altını çizen Erciş, "Otomotiv, Türkiye'de lokomotif sektörlerin başında geliyor. Katma değeri çok yüksek ve son derece dinamik olan sektörümüzü, geleceğe nasıl taşıyacağımız konusu gündemimiz ilk maddelerinin başında geliyor" diye konuştu.

İKİNCİ ELDE ARTIŞ

"Pandemiyle birlikte başlayan bulunurluk, ÖTV matrahları, vergilendirme, yüksek kurlar, yüksek enflasyon ile birlikte alım gücünün azalması gibi bir dizi olumsuz konuyla karşı karşıyayız. Tüm bu gelişmeler, bayilerin 2. el araç satışlarına yönelmesi gerekliliğini ortaya çıkarıyor" açıklaması yapan Erciş, "Avrupa'da bayilerin toplam satışlarının yüzde 48'ini 2. el araçlar temsil ederken, ülkemizde bu oran yalnızca yüzde 2 seviyesinde kalıyor. Burada yüksek bir potansiyel olduğunu görüyoruz ve 2. eli de kendi içerisinde ayırıp, özel olarak yetişmiş istihdamıyla işimizin ana motoru gibi görmeliyiz. Bayilik sisteminde başarılı olmanın en büyük anahtarı bu. Yetkili satıcılık sistemini ayakta tutmak için tıpkı ABD ve Avrupa'da olduğu gibi 2. el satışlarını kendi bünyemizde yapmak en önemli unsur olacaktır" dedi.

PAZAR 7 MİLYONA ULAŞTI

"Türkiye'de 7 milyona yakın bir ikinci el pazarı bulunuyor" diyen Erciş, "Yetkili satıcılar bu güne kadar sıfır araca konsantre olup, ikinci el yatırımını pas geçti. Ancak önümüzdeki dönemin en önemli başlıklarından biri bu olacaktır. Bayiler şu anda 1.5 milyon araç satacak potansiyele sahipler ancak bunu kullanamıyorlar. Gelecekte yetkili satıcıların cirolarının yüzde 40-45 oranında ikinci elden gelmesini bekliyoruz. Bu nedenle ikinci ele önem vermemiz gerekiyor" açıklaması yaptı.

120 BİN KİŞİLİK İSTİHDAM

OYDER Başkanı Dr. Altuğ Erciş, "Dijital dönüşümü, yetkili satıcıların karşılaşacağı bir tehdit olarak değerlendirmiyoruz. Burada bizim için de önemli fırsatlar var. Ayrıca biz otomotiv perakendecileri olarak da şu anda yaklaşık 120 bin kişiye direkt istihdam veren bir organizasyonuz. Dolaylı olarak bu 500 bini aşkın kişiye tekabül ediyor" dedi.

ÇEVRECİ VERGİ SİSTEMİ ŞART

Vergi sisteminde ve ÖTV matrahlarında değişim beklentisi olduğunu belirten Erciş, şunları söyledi; "Vergi konusunu çok net biçimde her ortamda ifade ediyoruz. Bununla ilgili önümüzdeki süreçte de ortak çalışmalarımız olacak. Ülkemizde otomotiv sektörü ve araç sahipleri adına oldukça dezavantajlı bir durum söz konusu. Daha çevreci ve çağa uygun bir vergi sistemi oluşturulması gerekiyor. Motor hacmi ve fiyat bazında uygulanan vergi sistemimiz hem karmaşık hem de emsal ülkelerin sisteminden oldukça farklı. Bu sistem değişikliğinin ülkemiz otomotiv sanayisinin de zarar görmeden tüm taraflar için en uygun ve çağdaş bir sisteme dönüştürülmesi gereklidir. Ayrıca, neredeyse tüm modellerin yüzde 80'lik dilime girmesi nedeniyle matrah tutarlarının güncellenmesi ile ilgili beklentimiz oluşmuştur" dedi.

Tüm Ekonomi haberleri için tıklayın