Son dakika... Bakan Pekcan'dan şubat ayı ihracatı açıklaması: 'Tüm zamanların en yüksek rakamı'

Şubat ayı ihracat rakamlarını değerlendiren Ticaret Bakanı Pekcan, 'Şubatta ihracatımız yüzde 9,6 artışla 16 milyar 12 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bu tüm zamanların en yüksek şubat ayı ihracat rakamıdır.' ifadelerini kullandı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, şubat ayı ihracat rakamlarını değerlendirdi. Şubat ayında ihracat rekorunun kırıldığını kaydeden Bakan Pekcan, "Reform süreci kapsamındaki adımların devreye alınmasıyla 2021'de yatırımlar ve üretimde elimizin çok daha güçleneceğini öngörüyoruz. Şubatta ihracatımız yüzde 9,6 artışla 16 milyar 12 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bu tüm zamanların en yüksek şubat ayı ihracat rakamıdır." dedi.

Yılın ilk iki ayında ihracatın ithalatı karşılama oranının yükseldiğini bildiren Bakan Pekcan şu sözleri kaydetti:

"Yılın ilk iki ayı itibarıyla ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 79,5'ten yüzde 82,9'a yükseldi. Altın hariç ihracatın ithalatı karşılama oranı şubat ayında yüzde 86,4, ocak-şubat döneminde ise yüzde 86,8 olarak gerçekleşmiştir. Şubatta ithalat, 2020'nin aynı ayına göre yüzde 9,8 artarak 19 milyar 372 milyon dolar oldu. İlk 2 ayda dış ticaret açığı yüzde 15,3 düştü."
Tüm Ekonomi haberleri için tıklayın