Bakan Albayrak'tan Borsa İstanbul açıklaması: Yeni bir dönem, yeni bir başlangıç

Son Dakika Haberleri..Borsa İstanbul'da (BIST) endekslerden iki sıfır atıldı. 23 yıl sonra Borsa İstanbul'da endekslerden iki sıfır atılmasına ilişkin konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 'Yeni bir dönem, yeni bir hafta, yeni bir başlangıç. Tüm yatırımcılarımıza hayırlı olsun.' dedi.

Bakan Albayrak'tan Borsa İstanbul açıklaması: Yeni bir dönem, yeni bir başlangıç

Borsa İstanbul'da (BIST) endekslerden iki sıfır atıldı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, konuya bir ilişkin paylaşımda bulundu.

Bakan Albayrak, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

"Yeni bir dönem, yeni bir hafta, yeni bir başlangıç… 23 yıl sonra Borsa İstanbul’da endekslerden iki sıfır atıyoruz, sadeleşiyoruz. Tüm yatırımcılarımıza hayırlı olsun."

BORSA İSTANBUL'DA 23 YIL SONRA YENİ DÖNEM

BIST 30 ve BIST 100 endeksleri başta olmak üzere Borsa İstanbul tarafından hesaplanan BIST pay endeksleri bugün itibarıyla 1000 puanlık değerler olarak ifade edilecek.

Borsa İstanbul'un yapılan açıklamaya göre; 

Borsa İstanbul, 100 binler ile ifade edilen borsa endekslerini sadeleştiriyor. BIST 30 ve BIST 100 endeksleri dahil TL olarak hesaplanmakta olan fiyat ve getiri cinsi 123 adet endeksten bugün itibarıyla iki sıfır atıyor.

Zor ifade edilen endeks değerlerinden sıfır atılarak daha sade bir gösterge ifadesine geçilecek. Bu değişimle birlikte, Borsa İstanbul'da 100 bin puan ile ifade edilen endeks değerleri bundan sonra 1000 puanlık endeks değerleri olarak ifade edilecek. Şirketlerin değeri, fiyatı, arkasındaki güç ve emek değişmeyecek.

>>>>>>>Diğer sondakika haberleri için tıklayınız
Tüm Ekonomi haberleri için tıklayın