Babacan'dan 2 yılda 20 milyarlık yatırım

Babacan Yapı, 2 yılda kendi arsaları üzerinde geliştireceği 10 projeye toplamda 20 milyar TL'lik yatırım yapacak. Maliyeti azaltarak konuta erişimi kolaylaştırmayı hedefleyen şirket, halka arza hazırlanıyor.

Babacan'dan 2 yılda 20 milyarlık yatırım

ARZU KURUM

Markalı konut sektöründe faaliyet gösteren Babacan Yapı, 2024'e yeni yatırımlarla giriyor. Kurulduğu günden bu yana 30 projede 4 binden fazla konut ve işyerini gayrimenkul yatırımcısıyla buluşturan şirket, bu yılı 'yatırım ve atılım yılı' olarak ilan etti. Babacan Yapı'yı da bünyesinde bulunduran Babacan Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Babacan, yatırım planlarını, "2 yılda 10 farklı projeyle, toplamda 20 milyar TL'lik yatırım" sözleriyle özetledi. İbrahim Babacan, "Sadece tasarım, mimari, güvenlik ve konforuyla değil aynı zamanda hammaddemiz olan arazi geliştirme yöntemlerimizle de sektörümüzde fark yaratmayı hedefliyoruz. Sektördeki geleneksel yaklaşımları aşarak, gayrimenkulde bir inovasyon dönemini başlatıyoruz" dedi.

ARAZİ AVANTAJI

Markalı konut sektöründe finansal yeterliliği yüksek ve özsermayesi güçlü şirketlerin daha fazla öne çıkacağı bir dönemden geçildiğine dikkat çeken İbrahim Babacan, "Doğru zamanda, doğru hamleler yaptık. Arazi geliştirme bizim en önemli alanımız. Biliyorsunuz ki gayrimenkul sektörünün en önemli maliyeti arsadır. Kendi arazilerimiz üzerinde geliştireceğimiz projelerle birlikte önümüzdeki 2 yılı 'yatırım dönemi' olarak ilan ettik" diye konuştu. Bu 10 projeden 5'i için düğmeye bastıklarını söyleyen Babacan, "Şirketimizin yeni başlayacağı projeler, İstanbul'da Gaziosmanpaşa Küçükköy, Gayrettepe, Halkalı, Başakşehir ve Tuzla'da yer alıyor. Sonraki planlamada ise yine arsaları bize ait olan 4'ü İstanbul ve 1'i de Gaziantep'te olmak üzere 5 yeni proje eklenecek. Projelerimizde; konut, ticari alan, AVM ve oteller yer alacak" dedi.

3 PROJE 1000 ÜNİTE

Babacan Yapı'nın inşasını sürdürdüğü 3 projede toplam 1000 bağımsız ünite ve AVM için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Bu projeler hakkında bilgi veren İbrahim Babacan, şunları dile getirdi: "İstanbul Beylikdüzü'nde 850 üniteye sahip, konut ve AVM olarak tasarlanan Babacan Central projemiz 6 milyar TL yatırım değerinde. Projemizde halen devam eden kampanyamızda şirket bünyesinde 60 aya kadar vade yapıyoruz. Babacan Gardenia Bahçelievler de bir aile projesi. Bu projemizin yatırım değeri ise 1 milyar TL. Prestijli projemizde, lansman öncesi şirket bünyesinde 18 ay vadeyle satışlara başlandı. Üçüncü projemiz ise Gaziantep'te yer alan 750 milyon TL değerindeki kat karşılığı projemiz."

EKONOMİK KONUT MODELİ

Babacan Yapı, kendi özsermayesi ve finansal yeterliliği ile herkesin konut sahibi olma ihtiyacını karşılayacak ve konuttaki fiyatlara erişeme problemini ortadan kaldıracak yenilikçi bir konut sahibi olabilme modeli üzerinde çalışıyor. İbrahim Babacan, "Babacan Yapı'nın en büyük gücü, yatırımlarıyla ve geliştirmeleriyle kendi bünyesine kattığı geniş arazi stoku. Halkımızın alım gücüne ve depreme güvenli yaşam alanı ihtiyacına yönelik; alternatif bir model üzerinde çalışıyoruz. Son aşamaya getirdik. Şirketimizin arazi varlıklarını, rekabet gücümüzü de kullanarak insanların ev sahibi olmasını sağlayacak bir sistem geliştiriyoruz. Bu çalışmayı da mart ayında duyuracağız" diye konuştu.

HALKA ARZ YOLUNDA

Babacan Yapı'nın hedeflerinin arasında bir GYO şirketine dönüşmek olduğunu söyleyen İbrahim Babacan, "Hemen ardından da halka açılmayı planlıyoruz. Zaten ilk günden bu yana halka açık firma mantığı ve kurumsallığında faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Halka arzla birlikte, bunu tescillemeyi hedefliyoruz" dedi.

  • babacan yapı
  • arsa
  • yatırım
  • konut
  • halka arz
  • ibrahim babacan
Tüm Ekonomi haberleri için tıklayın