Asgari ücrette erken uzlaşı! Patronlar da yüksek zam istiyor

İş dünyasının asgarisi. İş dünyasında “Asgari ücrette enflasyon kadar artışı işveren, kalan kısmı devlet üstlensin” önerisi yaygınlaşmaya başladı. ATO ve İTO da öneriyi benimserken ATO Başkanı Baran “Süreci hızlandıralım” dedi.

Asgari ücrette erken uzlaşı! Patronlar da yüksek zam istiyor

Asgari ücrete 2022 yılı için yapılacak zam oranını belirleyecek maraton aralık başında başlayacak. Ancak şimdiden tüm kesimler zam oranını dillendirmeye başladı. İş dünyasında ise "Asgari ücrette enflasyon kadar artışı işveren, kalan kısmı devlet üstlensin" ağırlık kazandı. İstanbul Ticaret Odası (İTO) ile Ankara Ticaret Odası (ATO) da enflasyon oranındaki zammı işverenin karşılayarak kalan kısma devletin katkı sağlamasını istediler.

MAKUL BİR ÇÖZÜM

İTO Başkanı Şekib Avdagiç "Asgari ücrete enflasyon oranında yapılacak zammı işverenin karşılamasını, enflasyonun üzerindeki kısmın ise vergi yükleri azaltılarak devlet tarafından karşılanmasını makul bir çözüm olarak görüyoruz" dedi. Avdagiç ayrıca üç öneri daha getirdi: "2016'da 100 TL olarak başlayan ve bu yıl 75 TL olarak uygulanan asgari ücret prim desteği de günümüz şartlarına göre yeniden belirlenmeli. Gelir vergisinden muaf yemek bedeli istisnası başta günlük asgari ücretin yaklaşık yüzde 60'ına tekabül ederken, yıllar içinde bu oran yüzde 21'e kadar indi. Bu kalemler revize edilmeli. Sigorta primine esas aylık kazancın üst sınırının, yıllık enflasyon ölçüsünde artırılması hakkaniyetli bir tutum olacaktır."

SÜREÇ HIZLANMALI

ATO Başkanı Gürsel Baran ise "Bu sene ilk kez kendi firmamda yıllık standart maaş artışı dışında ara zam yapma ihtiyacı hissettim. 6'ncı ayın sonunda çalışanlara ekstra bir zam yaptık. Şu anda da asgari ücrette enflasyon oranında bir artışın yeterli olmayacağı kanaatindeyim" dedi. Baran "Ancak ne yazık ki ülkemizin tüm tüccarları da enflasyonun üzerinde bir artışı sağlayacak kadar para kazanmıyor. Böyle bir durumda tüm taraflar bir miktar özverili davranmalı. Biz sanayiciler, tüccarlar olarak elimizi taşın altına koymaya hazırız. Bu konuda devletin de bize destek vereceğini ve sorunun tüm tarafları memnun edecek şekilde çözüleceğine inanıyorum" diye konuştu. Baran, Türk-İş'in 'üreci hızlandıralım' önerisine de destek vererek "Sürecin biraz hızlı ilerlemesi ve konunun netleşmesi tüm tarafların faydasına olacaktır. İş dünyası önümüzdeki yıl nasıl bir tabloyla karşı karşıya kalacağını ne kadar erken bilirse hesabını kitabını da ona göre yapabilir" dedi.

İŞSİZLİK ORANI 0.3 PUAN DÜŞTÜ

Türkiye'de işsizlik oranı, eylülde bir önceki aya göre 0.3 puan azalarak yüzde 11.5 oldu. Söz konusu dönemde işsiz sayısı 3 milyon 794 bin kişi olarak kaydedildi. Genç işsizlik oranı bir önceki aya göre 0.9 puan artışla yüzde 21,5 olarak belirlendi. İşsizlik oranı geçen yılın aynı ayına göre ise 1.3 puan azaldı. Tarım dışı işsizlik oranı eylülde bir önceki aya göre 0.5 puan azalarak yüzde 13.3 olarak hesaplandı. Öte yandan, bazı aylar itibarıyla işsizlik oranlarında revizyona gidildi. Ağustos ayı işsizlik oranı yüzde 12.1'den yüzde 11.8'e revize edildi.

Türkiye'de istihdam edilenlerin sayısı, eylülde aylık bazda 426 bin kişi artarak 29 milyon 254 bin kişiye yükselirken, istihdam oranı 0.6 puanlık artışla yüzde 45.8 olarak kayıtlara geçti.

Tüm Ekonomi haberleri için tıklayın