Asgari ücrete ek zam için yeşil ışık! Temmuz ayı için yapılacak zam oranları ortaya çıktı!

Temmuz ayı yaklaşırken asgari ücrete ek zam ile ilgili beklentiler de artmaya başladı. Dünya genelinde yaşanan enerji krizi ve yüksek enflasyon oranları nedeniyle ülkemizde asgari ücrete ikinci bir zam yapılacağı konuşulmaya başlandı. Hükümet tarafından da vatandaşların enflasyona ezdirilmeyeceği dile getirilirken asgari ücrete ek zam için de bir nevi yeşil ışık yakıldı. İşte temmuz ayında yapılması beklenen asgari ücrete ek zam ile ilgili tüm detaylar...

Asgari ücrete ek zam için yeşil ışık! Temmuz ayı için yapılacak zam oranları ortaya çıktı!

Milyonlarca çalışanın gözü kulağı temmuz ayında yapılması beklenen asgari ücret ikinci zammına çevrildi. 2022 yılında yüzde 50,5 oranında büyük bir zam alan asgari ücret 4,253,40 TL'ye çıkarılmıştı. Dünya genelinde ve ülkemizde yüksek seviyede seyreden enflasyon nedeniyle vatandaşları rahatlatmak amacıyla asgari ücrete ikinci zam masaya yatırıldı. Bazı iddialara göre asgari ücretin 6 bin liraya çıkarılacağı söylendi. İşte detaylar...

TEMMUZ AYINDA MASAYA YATIRILACAK

2022 yılı için yüzde 50,5 oranında zamla 4,253,40 TL'ye çıkarılan asgari ücret vatandaşlara büyük bir rahatlık sağlamıştı. Enflasyonun her ay yükselmesi ve küresel çapta yaşanan krizler nedeniyle market fiyatları ve hayat pahalılığı problemleri yeniden gündeme gelince asgari ücret için ikinci bir zam yapılması konuşulmaya başlandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, "Temmuz ayında emekçilerin karşılaştıkları enflasyon farkına karşı düzenlemelerin hazırlığını yaptığımızı belirtmek isterim" diye konuştu.

Bakan Bilgin, "Çalışanlarımızı koruyacağız, emekçilerimizi koruyacağız. Temmuz ayında emekçilerin karşılaştıkları enflasyon farkına karşı düzenlemelerin hazırlığını yaptığımızı belirtmek isterim. Sadece memurların, işçilerin değil emeklilerle ilgili de çalışmalarımız var" dedi.

Enflasyon farkını içeren artışın bir benzerinin yapılacağını belirten Bakan Vedat Bilgin yaptığı açıklamada, "Burada bu gün Isparta'mız da bir diğer haberi daha vermek istiyorum. Özellikle enflasyon sürecinin tahribatlarına karşı önümüzdeki Temmuz ayında yeniden işçilerimizi kamu çalışanlarımızı, memurları ve emeklilerimizi koruyacak düzenlemenin haberini vermek istiyorum." ifadelerine yer verdi.

AK PARTİ'DEN ASGARİ ÜCRETLE İLGİLİ AÇIKLAMA

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz'dan asgari ücretle ilgili açıklama geldi. Yılmaz, konuyla ilgili "Asgari ücretle ilgili değerlendirmenin ne zaman yapılacağını göreceğiz. Hükümetimiz başından beri hiçbir zaman ücretleri enflasyona ezdirmedi" dedi.

AK PARTİ SÖZCÜSÜ ÖMER ÇELİK'TEN ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik yaptığı açıklamada, "Asgari ücret ve başka konular dar gelirli vatandaşlarımızı ekonomik olarak korumak hükümetimizin her zaman gündemindedir. Yakın zamanda düzenlemeler yapıldı. Vatandaşlarımızın hayat koşulları, ilettiği talep ve beklentileri bizim partimizin her zaman gündemindedir." ifadelerine yer verdi.

ASGARİ ÜCRET EK ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Şu an için asgari ücrete yapılacak ek zam ile ilgili herhangi bir oran ya da miktar konuşulmadı. Bazıları ise asgari ücretin 6 bin liraya çıkarılacağını iddia etti.

Tüm Ekonomi haberleri için tıklayın