2022 asgari ücrette son durum nedir? Asgari ücret zam oranı belli oldu mu?

Asgari ücret zam oranı 2022 merak ediliyor. Nefeslerin tutulduğu toplantının 3.sü bugün gerçekleşti. Toplantı bu kez TİSK'te yapıldı. Toplantıda Türkiye İstatistik Kurumu da asgari ücret hesaplamasını sunacak. Peki, asgari ücret zam oranı bugün belli oldu mu? 2022 asgari ücrette son durum nedir?

2022 asgari ücrette son durum nedir" Asgari ücret zam oranı belli oldu mu"

2022 yılı asgari ücretin tespiti için görüşmeler devam ediyor. Asgari ücret komisyonunun 3. görüşmesi bugün gerçekleşecek. Toplantıdan sonra asgari ücretin açıklanıp açıklanmayacağı merak ediliyor. Peki, Asgari ücret zam oranı belli oldu mu? 2022 asgari ücrette son durum nedir? 4. toplantı yapılacak mı? İşte detaylar...

ASGARİ ÜCRET ZAM ORANI BELLİ OLDU MU?

Asgari ücret zam oranı henüz resmi olarak belli olmadı.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, "Asgari ücret zammının dar gelirlinin hayat şartlarını iyileştirip onları rahatlatacak" bir oranda olacağı mesajını verdi.

Bekar, evli, çocuklu asgari ücret ne kadar olacak? 2022 asgari ücret tablosu açıklandı mı?

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Bilgin şunları söyledi;

2500 emekçiye ulaşıldı. Bunların yüzde 13'ünün asgari ücret dışında bir işte de çalıştıklarını ifade etmişlerdir. 3750 -4000 lira arasında rakamlar telâfuz ettiler.Ağırlıklı oran 3750 lira ile 4 bin lira arasında toplandığı görülmektedir. İşçilerimiz de asgari ücretin artmasının ekonomiyi canlandıracağını düşünmektedir. İşçilerin yüzde 60'ı asgari ücretin artmasının işçilerin işten çıkarılmasına neden olmayacağını söyledi.

Sürdürülecek teknik çalışmalar var. 4 oturumla tamamlanmasını düşünüyoruz. Bu süreci biz bu sene Türk-İş Başkanı Atalay Bey, Özgür Bey de makul bir yerde uzlaşacağımız yerde bitirelim çağırısında bulundu, biz de bu görüşteyiz. Kısa sürede bu meselenin çözüme kavuşturulacağına inanıyoruz. Türkiye sosyal devlettir. Türkiye'nin sendikaları, emekçileri mutlu oldukça Türkiye'nin büyümesi motive olacaktır

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, 2. toplantı öncesi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'le yaptığı telefon konuşmasında bekledikleri rakamı iletirken, memura olduğu gibi işçiye de ek refah artışı yapılması gerektiğini söyledi.

Edinilen bilgiye göre işçi tarafı asgari ücretin 4 bin liranın altına indirilmemesini istedi. Atalay, "Bize de memurlara da enflasyonun üzerinde bir zam olduğu zaman devlet onları veriyor. Bakan Beyin ifadesine göre enflasyonun üzerinde ne varsa kümülatif onu tamamlamayı düşünüyorlar. İşçiyi bunun dışında tutmaları mümkün değil" dedi.

KRİTİK EŞİK 4 BİN LİRA

Uzmanlar asgari ücretin yüzde 30'un altına inmesi ve yüzde 45'in üzerine çıkmasının zor olduğunu belirterek, kritik eşiğin 4 bin lira olduğunu ifade ediyorlar.

İlk toplantıda Bakan Bilgin'in 26 ilde 2 bin 500 çalışan ve 604 işverenle yaptıkları anket sonuçlarını açıklaması üzerine, işçi kesiminin ağırlıklı 3 bin 750-4 bin lira, işveren kesiminin ise 3 bin 500-3 bin 750 lira arasında asgari ücret talep ettiği öğrenilmişti.

Asgari ücret, halen bekâr bir işçi için aylık net 2.825 lira olarak uygulanıyor.

Net asgari ücret yüzde 26 artışla 3.554 lira, yüzde 31 artışla 3712 lira, yüzde 34 artışla 3791 lira, yüzde 40 artışla da 3949 lira olacak.

Tüm Ekonomi haberleri için tıklayın