Altyapı hazırlanıyor! Devletten ev kadınlarını e-ticaretle tanıştıracak proje

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, ellerindeki imkanlarla üretim yapan ancak bunları nasıl satarak gelir elde edeceğini bilemeyen ev hanımları için kolları sıvadı.

Altyapı hazırlanıyor! Devletten ev kadınlarını e-ticaretle tanıştıracak proje

YELDA GÖKDAĞ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder ev kadınlarının e-ticaretle tanışmaları için çalışma başlattıklarını belirterek, Türkiye'deki girişimci iş kadınlarının, ev kadınlarına bu anlamda mentorluk yapmalarının planlandığını söyledi.

VERGİYE TABİ OLMAYACAK

TBMM Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu'nda konuşan Önder, e-ticarette kadınların biraz daha fazla yer almalarına yönelik Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile beraber bir çalışma başlattıklarını belirterek, kadınları e-ticarete yönlendirmeye ilişkin bir altyapı çalışması yürüttüklerini söyledi. Önder ev kadınlarının güzel ürünler üretmesine rağmen bunları ekonomik değere çeviremediklerini belirtti. Nurcan Önder özetle şunları kaydetti: "İlk aşama olarak şunu yaptık. 12 aylık brüt asgari ücret kadar e-ticarette evde yapılan ürünlerin vergiye tabi olmamasına ilişkin geçen sene bir yasal düzenleme yaptık. Asgari ücreti 12'ye çarptığımızda, o rakama kadar evde yapılan üretimlere dijital satış yaparlarsa vergi ödemeyecekler ama üstü olursa ödeyecekler. Ona ilişkin de ülkedeki büyük e-ticaret platformlarıyla görüşmeler yapıyoruz."

İNTERNETTE MAĞAZA AÇANLARIN EN AZ YÜZDE 15'İ KADIN

Kadınların e-ticarette yer almalarının kadın-erkek fırsat eşitliği noktasında sağlayacağı avantajlara dikkat çeken PTT iştiraki PttAVM.com Genel Müdürü Hakan Çevikoğlu kadınların son yıllarda e-ticaret pazaryerlerinde daha çok yer almaya başladıklarını söyledi. Çevikoğlu, e-ticaret pazaryerlerinde kadınların sahip olduğu veya kadın ortaklı mağaza sayısının yüzde 15-25 civarında olduğunun tahmin edildiğini ifade ederek, "Biz de PttAVM.com olarak kadınlarımızın yanındayız. Halihazırda 25 bin tedarikçimizin yüzde 20'si kadın. Bu sayı, Kovid-19 sürecinde daha da arttı" dedi.

Tüm Ekonomi haberleri için tıklayın