Alman gazetesi yazdı! 'TOGG, Tesla'ya meydan okuyor'

Alman basınının TOGG'a ilgisi artıyor! 'TOGG, Volkswagen ve Tesla'ya meydan okuyor' Alman Frankfurter Allgemeine Zeitung, Türkiye'nin Otomobili'ni öven bir habere imza attı. Haberde TOGG'un Tesla, Volkswagen ve diğer rakiplere meydan okuyacağı belirtildi.

Alman basınının Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'na (TOGG) ilgisi artıyor. Ekonomi gazetesi Handelsblatt'tan sonra Frankfurter Allgemeine Zeitung da (FAZ) TOGG'un üreteceği elektrikli otomobili övdü.

TEK ŞARJLA 500 KM

Gazetedeki haberde otomobilin tek bir şarjla 500 kilometreden fazla gitmeyi ve 'akıllı' olmayı garanti ederek, Tesla, Volkswagen ve diğer tüm potansiyel rakiplere meydan okuyacağı belirtildi. FAZ, TOGG CEO'su Gürcan Karakaş'la röportaj yaparak, sayfalarında, elektrikli otomobillerde 'Türkiye, Tesla ve Volkswagen'e meydan okuyor' başlığıyla Türkiye'nin Otomobili'ne dair bir analiz habere yer verdi. Haberde, "Söz konusu elektrikli otomobil, Tesla, Volkswagen ve diğer tüm potansiyel rakiplere meydan okuyacak" denildi. Salgının TOGG'un planlarını etkilemediğine işaret edilen haberde, "Henüz üretim tesisleri inşa aşamasında. Karakaş, 2022 sonunda, ilk seri üretim araçlar bantlardan çıkacak diyor" denildi.

Haberde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, 2023 yılında Türk otomobilinin devrim yaratma hayalini gerçekleştirmek istediği kaydedildi.

ALMANLARIN İLGİSİ İLK DEĞİL

2020'nin son aylarında Alman basınının en önemli ekonomi gazetelerinden Handelsblatt da, TOGG ile ilgili bir haber yapmış ve Türkiye'nin kendi 'Tesla'sını ürettiğine dikkat çekmişti. Haberde ayrıca, TOGG'un, doğuştan yüzde 100 elektrikli SUV modelini 2022 yılı sonunda üretim bandından indirmesinin beklendiği de hatırlatılmıştı.

BU İSMİ BİR YERLERE NOT EDİN

TOGG'un bileşenlerinin çoğunun Türkiye'de üretileceğine vurgu yapılan haberde, "Tasarımı İtalya'dan, düşünce çalışmalarının bir kısmı Amerika'dan ve batarya hücreleri Almanya'dan. Batarya hücreleri aslında, 2022'den itibaren Daimler'in de tedarikçisi olan Çinli üretici Farasis'in Bitterfeld fabrikasından gelecek. Ancak bileşenlerin çoğu Türkiye'de üretilecek. Başlangıçta Türkiye'nin payı yüzde 51 olacak ve sonrasında artacak" denildi. Haberin muhabiri Andreas Mihm'in, haberi sonunda "TOGG ismini bir yerlere not edin" ifadesini kullanması ise dikkati çekti.

Tüm Ekonomi haberleri için tıklayın