7 ay sonra ilk kez geliyorlar! Çinliler Türk mermeri için THY uçağını doldurdu

Virüs nedeniyle alımı durduran Çinliler 7 ay sonra mermer için geliyor. Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Kaya “THY'nin Guangzhou uçağının yüzde 80'i maden alıcısı” dedi.

Çinli firmalar 7 ay sonra Türk doğal taşı ve mermeri için Türkiye’ye geliyor. Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Mevlüt Kaya, Türk Hava Yolları’nın (THY) Guangzhou uçuşlarını başlattığını belirterek, “Şu anda Guangzhou’dan geleceklerin yüzde 80’ini maden alıcıları oluşturuyor. Bu çok güzel bir haber” dedi. Çin pazarının Türk maden ihracatında yaklaşık yüzde 40’lık paya sahip olduğuna işaret eden Kaya, kapıların kapanmasının ihracatı düşürdüğünü ifade etti.

BLOK HALİNDE ALACAKLAR

Sektörün bu süreçte Ticaret Bakanlığı’nın destekleriyle nefes aldığını anlatan Kaya, “Çin’deki normalleşmeyle maden ihracatında da hareketlenme oldu. Çarklar tekrar dönmeye başladı” dedi. Uçuşun başlamasıyla bütün üyelere mesaj attıklarını belirten Kaya, şunları kaydetti: “Konsolosluklarımızla yapmış olduğumuz görüşmelerde vize talebinde bulunanların çok büyük bir bölümünün maden alıcısı olduğunu öğrendik. Guangzhou’dan geleceklerin yüzde 80’ini bu alıcılar oluşturuyor.” Kaya, Çin’den gelen alıcılardan beklentileriyle ilgili şu bilgileri verdi: “Çin’den gelen alıcılar çok hızlı bir şekilde büyük miktarlarda blok mermer alacaktır. Ağustos 2019’a göre bu ay çok daha yüksek çıkacak. Elimizde ciddi stoklar oluştu. Bunların yavaş yavaş erimesi mümkün.” İhracatçılar özellikle ağustos ayında Çin’e maden ihracatında artış bekliyor. 

Tüm Ekonomi haberleri için tıklayın