381 bin binaya ‘çip'li takip

Deprem kuşağında olan Türkiye'de dayanıklı binalar yapabilmek için çalışmalar hızlandırıldı. Bu kapsamda 381 bin yapının betonu, 30 milyondan fazla çipli beton numuneyle denetlenecek.

381 bin binaya ‘çip'li takip

Türkiye'de son yıllarda yaşanan depremlerden elde edilen tecrübelerle günün teknolojik gelişmelerine uyum sağlanması, uygulamada yaşanan sıkıntıların ortadan kaldırılarak daha etkin ve verimli bir yapı denetiminin sağlanması için yapı denetim sisteminde önemli düzenlemelere gidildi. Bu kapsamda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 25 Aralık 2018'de uygulanmaya başlanan Elektronik Beton İzleme Sistemi (EBİS) ile Türkiye genelinde 381 bin 376 yapının betonu, 30 milyon 388 bin 676 çipli beton numuneyle denetleniyor.

ETKİLİ DENETİM

Numunelerin hangi inşaattan, hangi beton mikserinden, hangi gün, hangi saatte, kaç adet, hangi laboratuvarın hangi personeli tarafından alındığı, yapı denetim görevlilerinin iştirakiyle alınıp alınmadığı ve numunelerin ilgili standardında belirlenen sürelerde şantiye mahallinde ve kür havuzunda bekletilip bekletilmediği denetlenerek, deney sonuçlarının laboratuvar ortamından herhangi bir müdahale olmadan bakanlık sistemine çevrim içi aktarılması sağlanıyor.

YÜZDE 99.45 BAŞARI

Yapı İşleri Genel Müdürlüğü'nün verilerine göre, yüzde 99.45 başarı sağlanan EBİS ile inşaatlardan alınan beton numunelerinin içine radyo frekansı ile kimlik tanımlama etiketi (RFID) yerleştirildi. EBİS kapsamında, sistemde kullanılan ve Türkiye'de bu zamana kadar üretimi olmayan RFID etiketlerin üretimine ise bir yıllık araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) çalışmasının ardından başlandı. Böylece birçok sektörde kullanım yeri bulunan bu teknoloji, yerli ve millileştirilmiş oldu.

EBİS ile numunelerin hangi inşaattan, hangi beton mikserinden, hangi gün ve saatte, kaç adet alındığı gibi detaylarla daha etkin yapı denetimi yürütülüyor.

DÜNYADAN YOĞUN İLGİ

Dünya genelinde bu özelliklere sahip bir izleme sisteminin bulunmaması nedeniyle Azerbaycan, Özbekistan, Arnavutluk, Türkmenistan, Katar, Kazakistan, Kırgızistan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden (KKTC) gelen talepler üzerine, bakanlıkça bu ülkelerle görüşmeler yapıldı. Elektronik Beton İzleme Sistemi'nin kurulumuna yönelik Arnavutluk, Azerbaycan, Katar, KKTC ve Özbekistan ile işbirliği protokolü imzalanırken, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkmenistan ile görüşmeler sürüyor.

EBİS'E ÖDÜL YAĞIYOR

EBİS Projesi'nin başarısı birçok ödülle de taçlandırıldı. Buna göre, 2019'da Türkiye İnovasyon ve Başarı Ödülleri Töreni'nde 'Yılın Dönüşüm Projesi' ödülü, aynı yıl Avrasya İnşaat Mimarlık Mühendislik Ve Tasarım Proje Festivali'nde 'İnovasyon Kategorisi' ödülü ve 2020'de Türkiye Bilişim Derneğince düzenlenen yarışmada 'Kurumsal Süreçlerde Fayda Kategorisi' ödülüne layık görüldü.

Tüm Ekonomi haberleri için tıklayın