10 ayda 8.5 milyon turist! Antalya, turizmde yabancı rakiplerini solladı

Dünyanın her bölgesinden turist çeken Antalya, bu yıl Akdeniz'deki turizm bölgeleri arasında en fazla turist ağırlayan destinasyon oldu.

10 ayda 8.5 milyon turist! Antalya, turizmde yabancı rakiplerini solladı

10 ayda 8 milyon 616 bin kişiyi ağırlayan Antalya, seyahat kısıtlamalarının kaldırılmasıyla Rusya başta olmak üzere Ukrayna, Almanya, Polonya, Kazakistan, Romanya, Hollanda, İngiltere gibi 60'dan fazla ülkeden turist çekti. Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Erkan Yağcı, Antalya olarak bu yılı 9 milyondan fazla turistle kapatmayı planladıklarını kaydetti.

MAYORKA'NIN İKİ KATI

Yağcı, salgına rağmen Güvenli Turizm Sertifika Programı'yla misafirlerin güvenli ve keyifli tatil yapılabileceğinin mesajını verdiklerini bildirdi. Yağcı, bu mesajla Antalya'nın dünya rakipleri arasında da ilk sıraya yerleştiğine işaret ederek, "Eylül sonu itibarıyla en yakın rakip gördüğümüz İspanya'nın Mayorka Adaları'na göre iki katı fazla turist ağırladı. Onlar 3.5 milyon turist ağırlarken biz 8.5 milyon rakamına ulaştık" dedi. Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Ülkay Atmaca da, geçen yıldan daha iyi bir kış sezonu geçirmeyi planladıklarını belirterek, 2022 rezervasyonlarının da şu anda iyi gittiğini bildirdi.

Tüm Ekonomi haberleri için tıklayın