Okullar açılıyor, önlemler tamam

Ara tatil bitti, yüz yüze eğitime devam! 850 bin sınıftan sadece 66'sı kapalı olacak. Yüz yüze eğitimde ilk ara tatil bitti. Milli Eğitim Bakanı Özer, korona nedeniyle 850 bin sınıftan yalnızca 66'sının uzaktan eğitim yapacağını söyledi.

Koronavirüs pandemisi gölgesinde geçen yüz yüze eğitimin ilk ara tatili sona erdi. 15-19 Kasım arasında ara tatilde okul stresi ve yorgunluğunu atan öğrenciler bugün ders başı yapıyor. 2021-2022 eğitim ve öğretim döneminin ara tatilinde öğretmenlere, mesleki gelişim eğitimi uzaktan verildi. Öğretmenler bu tarihler arasında idari izinli sayıldı.

21 OCAK'TA YARI YIL TATİLİ

Ara tatilin ardından 2021-2022 eğitim öğretim yılı birinci dönemi 21 Ocak 2022'de sona erecek. Yarıyıl tatili ise 24 Ocak 2022 Pazartesi başlayıp 4 Şubat 2022 Cuma tamamlanacak. Öğrenciler ikinci dönemdeki ara tatili ise 11 Nisan-15 Nisan 2022'de yapacak. İkinci dönem 7 Şubat 2022 Pazartesi başlayacak ve 17 Haziran 2022 Cuma günü sona erecek. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, yüz yüze eğitimin devam edeceğini belirterek "22 Kasım 2021 tarihi itibarıyla 850 bin sınıftan sadece 66'sı kapalı olacak. Diğer tüm sınıflar yüz yüze eğitime devam edecek" dedi.

İKİ DOZ AŞI YÜZDE 88'E ÇIKTI

Öğretmenlerin aşı oranlarına da değinen Özer, en az iki doz aşı olmuş öğretmen oranının yüzde 88'e yükseldiğini söyledi. Özer şunları kaydetti: "6 Ağustos tarihinde en az iki doz aşı olmuş öğretmen oranı yüzde 60 idi. Bugün itibarıyla bu oranın yüzde 88'e çıkmış olması oldukça önemli. Diğer taraftan aşı olmadan hastalığı geçirerek antikor oluşturmuş öğretmen oranı ise yüzde 5'ler civarında."

ÖĞRETMENLER AVANTAJIMIZ

"En az iki doz aşı olmuş ve aşı olmadan antikora sahip öğretmen oranımız yüzde 93'ler seviyesinde. Eğitim sistemimizdeki öğretmen sayımızın büyüklüğü dikkate alındığında bu oran yaklaşık 1 milyon 116 bin öğretmenimize karşılık gelmekte. Şu anda okullarımızı yüz yüze açık tutmadaki en büyük avantajımız, öğretmenlerimizin aşılanma oranlarının oldukça yüksek olması."

1170 OKULA YENİ KÜTÜPHANE

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, "Kütüphanesiz Okul Kalmayacak" projesi kapsamında, ara tatil sonrası 1170 okulun yeni kütüphaneye kavuşacağını belirterek, "Projeyi yıl sonunda tamamlayacağız. Böylece, 2022 yılında kütüphanesi olmayan okul kalmayacak" ifadesini kullandı. Bakan Özer, yazılı açıklamasında, eğitimde fırsat eşitliğini artırmak için ağırlık verdikleri alanlardan birinin okullar arası imkan farklılıklarını azaltmak olduğunu ifade etti.

FARK YARATAN ÖĞRETMENLER ANKARA'DA

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla öğretmenlerin kültürel, sanatsal etkinliklerde buluşacağı özel program hazırlandı. MEB koordinasyonunda hazırlanan etkinlikler, bugünden itibaren Ankara'da başlayacak. Tüm illerden seçilen ve mesleğinde fark yaratan öğretmenler, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bugün Ankara'da olacak.

SERGİ, PANEL, KONSER

Bu kapsamda, Kızılay Metro Çarşısı Sanat Galerisi'nde 81 ilde düzenlenen "Doğru Ağacın Doğru Gölgesi Olur" temalı resim ve fotoğraf yarışmasında dereceye giren eserlerin yer alacağı sergi ile "Pandemide Öğretmen" konulu sergisinin açılışı yapılacak. Başkentte ağırlanacak 81 ilden seçilen eğitimde fark yaratan öğretmenler, şehrin tarihi ve kültürel alanlarını ziyaret edecek ve MEB Şura Salonu'nda Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından "Öğretmene Vefa" konserine katılacak.

Tüm Eğitim haberleri için tıklayın