Zelenski'den tepki çeken açıklama! Binlerce Türkü öldüren terör örgütüne övgü

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, Yunan Parlamentosu'na yaptığı konuşmada tepki çeken açıklamalara imza attı. Zelenski, Osmanlı Devleti'ne isyan edip binlerce Türk'ü vahşice katleden eli kanlı Filiki Eterya örgütüne övgüler dizdi.

Zelenski'den tepki çeken açıklama! Binlerce Türkü öldüren terör örgütüne övgü

Zelenski son olarak telekonferans yöntemiyle Yunanistan Parlamentosu'na konuştu.

Vladimir Zelenski, "Yunanistan ve Ukrayna arasında da bir Filiki Eterya kurulabilir" ifadelerini kullandı. Katliamları tarihe kazınan Filiki Eterya örgütünü öven sözlerin ardından Yunan Parlamentosu, Zelenski'yi ayakta alkışladı.

Rusya ve Ukrayna arasında devam eden savaşta 44 günü aşkın bir süre geride kaldı. Çatışmaların gölgesinde Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski'nin çeşitli ülkeler ve devlet başkanları ile temasları sürüyor.

TÜRKLERİ KATLEDEN ÖRGÜTE GÜZELLEMELER YAPTI

Osmanlı Devleti'ne isyan edip Mora ve Girit'te binlerce Türk'ü vahşice katleden eli kanlı Filiki Eterya örgütünü öven Zelenski, bugün "Yunanistan ve Ukrayna arasında da bir Filiki Eterya kurulabilir" ifadelerini kullandı.

Filiki Eterya'nın Odessa'da kurulduğunu anımsatan Vladimir Zelenski, "Yunan devrimcileri, dün ya bağımsızlık ya da ölüm diyorlardı. Biz de bugün aynısını söylüyoruz. Tıpkı geçmişte olduğu gibi şimdi de Helenizm'in merkezi olan Odessa tehdit altındadır" şeklinde konuştu.

Filiki Eterya örgütünü öven sözlerin ardından Yunan Parlamentosu, Zelenskiy'i ayakta alkışladı.

Tüm Dünya haberleri için tıklayın