Yine beyhude çabalar! Yunan'dan bu kez 10 mil hayali...

Yunanistan'ın eski Dışişleri Bakan Yardımcısı Rozakis, Atina'nın kara sularındaki 12 mil talebinden feragat ederek, 10 mil formülünü kabul ettiğini öne sürdü. 12 mil emelinin gerçekleşmesi halinde Ege neredeyse Yunan gölü haline geliyor.

Yine beyhude çabalar! Yunan'dan bu kez 10 mil hayali...

Yıllardır izlediği maksimalist politikalarla başta Ege Denizi ve adalar olmak üzere kara suları sınırını 6 milden 12 mile çıkarma planları yapan Atina'nın Türkiye'nin geri adım atmaması nedeniyle bu planından vazgeçtiği öne sürüldü. Yunanistan'ın eski Dışişleri Bakan Yardımcısı Hristos Rozakis Atina'nın artık 10 mil formülünü kabul ettiğini öne sürdü. Yunan basınında yer alan haberlere göre, bir radyo kanalına konuşan eski Dışişleri Bakan Yardımcısı Hristos Rozakis, Türkiye ile istişari görüşmeler sırasında Yunanistan'ın kendi sınırlarını zorladığını da berlitti.

Rozakis, "Yunanistan, Türkiye ile diyaloğu canlandırmak için elinden geleni yaptı" diye konuştu. Rozakis, Yunan tarafının, kara sularını 10 mille sınırlamayı da içeren yapıcı öneriler sunduğunu savundu ancak Ege ve Akdeniz'de adil paylaşımı savunan Ankara'yı provokasyonla suçladı. Ululararası deniz hukuku çerçevesinde 6 millik karasuları sınırını yetersiz bulan Atina, Ege Denizi'ndeki adaların varlığından ötürü toplam karasuları sınırını 12 mile çıkaracağını defalarca açıklamış ancak BM dahil uluslararası toplumdan destek görememişti.

Tüm Dünya haberleri için tıklayın