Yemen'de Husilere karşı yeni cepheler açma çağrısı yapıldı

Yemen'de Husilere karşı yeni cepheler açma çağrısı yapıldı

Dünya Haberleri

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi, Rime ve Hacce kentlerinde Husilerle savaşmak için aktif cepheler açma çağrısında bulundu.

Yemen resmi ajansı SABA'da yer alan habere göre, Cumhurbaşkanı Hadi, geçici başkent Aden'de Rime Valisi Muhammed el-Huri ve Hacce Valisi Abdulkerim es-Senini ile bir araya geldi.

Valilerden görevli oldukları illerdeki son durum ve Husilere karşı mücadele hakkında bilgi alan Hadi, Rime ve Hacce kentlerinde Husilerle savaşmak amacıyla aktif cepheler açmak için imkânları güçlendirme çağrısı yaptı.

Hadi, söz konusu kentlerde karşılaşılan zorlukları aşmak için acilen ihtiyaçların giderilmesi talimatı verdi. Husiler, yaklaşık 3 yıldır Rime'nin tamamı ile Hacce'nin büyük bölümünü kontrolünde bulunduruyor. Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın yaşandığı Yemen'de meşru yönetime darbe yapan Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde tutuyor. Ülkenin birçok kenti ordu ile Husiler arasındaki çatışmalara sahne oluyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten bu yana Yemen hükümetine destek veriyor.

AA

Tüm Dünya haberleri için tıklayın