Virüs komplosu ve mikroçip iddiasına Bill Gates'ten yanıt: Gerçekten haberim yok!

Salgınla mücadele için 531 milyon dolarlık bağışta bulunan Bill Gates, hakkındaki komplo teorileri için “Bu iddialar nasıl, ne zaman çıktı bilmiyorum” dedi.

Virüs komplosu ve mikroçip iddiasına Bill Gates'ten yanıt: Gerçekten haberim yok!

ABD Başkanı Donald Trump’ın eski danışmanlarından Roger Stone, katıldığı bir programda koronavirüs salgınının yaratılmasında Bill Gates’in parmağı olabileceğini iddia etmişti. “Gates’in bu salgının yaratım sürecinde rol oynayıp oynamadığı tartışmaya açık” diyen Roger Stone, ünlü milyarderin insanlara mikroçip takmak için salgını kullandığını da iddia etmişti.

MİKROÇİP ÖNCELİK DEĞİL

Dünyanın en zengin ikinci insanı olan Microsoft’un kurucusu Bill Gates, bu komplo teorileri hakkında ilk kez konuştu. Gates ilk açıklamasında, “Bu iddialar nasıl ve ne zaman ortaya çıktı gerçekten bilmiyorum” dedi. Gates, eşi Melinda ile birlikte kurdukları vakfın insanlara mikroçipler yerleştirmek gibi bir önceliği olmadığını aksine aşı bulunması için ellerinden geleni yaptıklarını ifade etti. ABD’li Microsoft’un kurucusu Bill Gates ve eşine ait olan “Bill&Melinda Gates Vakfı” 531 milyon dolarlık gönüllü ödemeyle koronavirüs mücadelede ikinci sırada yer alıyor. 

ARTIŞLAR UTANÇ VERİCİ

Gates, “Maalesef davranışlarımız ve virüs temas takibimiz iyi olmadığı için vaka sayıları artmaya devam ediyor. Ve bu utanç verici. Salgına karşı verdiğimiz tepki bende hayal kırıklığı oluşturdu” dedi.

‘VİRÜS EKİM-KASIMDA GERİ DÖNEBİLİR’

Salgının geri döneceğini belirten Gates, şu ifadeleri kullandı: “İyi tedaviler meydana gelen ölümleri engelliyor ancak davranışlarımızı kontrol altına almadığımız sürece ekim ve kasım aylarına yaklaştıkça bu şey büyük sayılarla geri dönecek.”

ABD’DEKİ HIZLI YAYILIMIN NEDENİ ‘LİDERLİK EKSİKLİĞİ’

Bill Gates’, ABD’de koronavirüs vakalarının artmasının sebebinin ‘liderlik eksikliği’ olduğunu ifade etti. Virüsün ABD’de halen aynı hızla yayılmasının nedenlerinden birinin de sosyal medyadaki sahte bilgi olduğunun altını çizen Gates, Facebook türevi platformların Kovid-19 hakkındaki yanlış bilgileri yayarak bu mücadelede etkisiz kaldığı görüşünü dile getirdi.

Tüm Dünya haberleri için tıklayın