Venezuela'da muhalefetle görüşmelerin ikinci turu tamamlandı... Maduro memnun

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, 3 Eylül'de Meksika'da başlayan muhalefet temsilcileri ile görüşmelerde memnun edici sonuca vardıklarını belirtti. Norveç'in ara buluculuğunda tamamlanan ikinci tur görüşmelerde muhalefet ile iki maddede kısmi uzlaşılma sağlandı.

Venezuela'da muhalefetle görüşmelerin ikinci turu tamamlandı... Maduro memnun

AA

Venezuela'da Maduro, muhalefet temsilcileri ile Norveç'in ara buluculuğunda tamamlanan ikinci tur görüşmelerini başarılı bulduğunu söyledi.

AA'nın Venezuela basınından aktardığı habere göre, Meksika'da 3 Eylül'de başlayan ve muhalefet ile iki maddede kısmi uzlaşılmasıyla biten ikinci tur görüşmelerini başarılı olarak değerlendiren Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, tarafları tebrik etti.

Maduro, müzakerelere ev sahipliği yapan Meksika'ya teşekkür ederek "Meksika bir başarıdır, tüm Venezuelalılar için bir iyileşme ve barıştır. Tekrar başardık. Tebrikler Venezuela, teşekkürler Meksika." ifadesini kullandı.

Venezuela Hükûmeti'nin diyalog heyeti ve Ulusal Meclis (AN) Başkanı Jorge Rodriguez, dün yaptığı açıklamada, muhalefetle iki maddede kısmen uzlaşmaya vardıklarını belirterek, "Birincisi Venezuela'nın Essequibo bölgesi üzerinde egemenliğinin onaylanması ve savunulması (Komşu Guyana ile yaşanan sorun), ikincisi ise Venezuela'nın sosyal ve ekonomik açıdan korunmasıdır." ifadelerini kullanmıştı.

YENİDEN BİR ARAYA GELECEKLER

İktidar ile muhalefetin, üçüncü tur müzakereler kapsamında Meksika'da 24-27 Eylül tarihlerinde yeniden bir araya geleceği kaydedilmişti.

MÜZAKERE SÜRECİ

Venezuela Devlet Başkanı Maduro, 23 Temmuz'daki açıklamasında, tüm konuların ele alınması için muhalefet ile diyalog masasında buluşabileceklerini bildirmişti.

Maduro, muhaliflerin lideri eski Ulusal Meclis (AN) Başkanı Juan Guaido ile ABD yaptırımlarının kademeli kaldırılması karşılığında görüşmeye hazır olduğunu ifade etmişti.

Muhalif Guaido ise ABD yaptırımlarının kademeli kaldırılması karşılığında uluslararası gözlemcilerin denetiminde ülkede "özgür ve adil" bir seçim takviminin belirlenmesi talebinde bulunmuştu.

Tüm Dünya haberleri için tıklayın