ABD'yi göçmenlerden koruyacaktı... Trump'ın duvarları muson sellerinde tarumar oldu

Eski ABD Başkanı Trump'ın “Kimse benden daha iyi duvar inşa edemez” diyerek ülkenin sınır hattında başlattığı duvar inşasının Arizona'daki bir kısmının ciddi bir bakıma muhtaç durumda olduğu ortaya çıktı. Basına yansıyan fotoğraflarda duvarların bazı bölümlerinin muson yağmurlarıyla paramparça olduğu görülüyor.

ABD'yi göçmenlerden koruyacaktı... Trump'ın duvarları muson sellerinde tarumar oldu

ABD'nin eski Başkanı Donald Trump tarafından, istenmeyen göçmenlerin girişini engellemek amacıyla inşa edilen duvarın Arizona'da yer alan bir kısmı, muson yağmurları nedeniyle yıkıldı.

NTV'de yer alan habere göre, Cuenca de Los Ojos adlı çevresel kar amacı gütmeyen kuruluşun yöneticisi José Manuel Pérez Cantú'nun açıklamasında, Douglas yakınlarındaki tek bir yerde en az altı kapı, yağmurların meydana getirdiği sellerin menteşeleri sökmesi nedeniyle paramparça olduğu belirtildi.

ABD Gümrük ve Göçmenlik Hizmetleri'nden bir yetkili ise meydana gelen hasarı doğruladı. Uzmanlar, duvarın bir bölümünde ise fırtınalardan dolayı 7,6 m uzunluğunda bir kabarıklık oluştuğunu söyledi.

UZMANLAR DAHA ÖNCE UYARMIŞTI

Diğer taraftan 2020'de, Trump iktidardayken uzmanlar, olası seller esnasında duvardaki çökmeyi önlemek için bin 130 kilometre uzunluğundaki 21 milyar dolarlık duvar boyunca bazı yerlerde bent kapaklarının açık bırakılması gerektiği konusunda uyarmıştı.

ARİZONA BU YIL ORTALAMANIN İKİ KAT ÜSTÜNDE YAĞIŞ ALDI

Duvarın kapıları, aylarca süren kuraklıktan sonra geçen hafta bölgede meydana gelen "tarihi sel" ile boy ölçüşemedi. Arizona Üniversitesi'ndeki iklim uzmanlarına göre, Douglas bölgesi bu yıl yıllık ortalama muson yağışının neredeyse iki katı kadar yağış aldı.

Fakat Trump suçlamalardan kurtulamadı. Uzmanlar, duvardaki hasarom celeye getirilmiş inşaat ve çevre düzenlemelerinin atlanması sonucunda meydana geldiğini söyledi.

BİDEN DUVARIN İNŞAATINI DURDURMUŞTU

Öte yandan, geçen Ocak ayında Biden, sınır duvarındaki inşaatı dondurdu ve maliyetlerin gözden geçirilmesini emretti. ABD Savunma Bakanlığı, Nisan ayında Trump yönetimi tarafından tahsis edilen askeri fonlardan ödenen sözleşmeleri iptal ettiğini duyurdu.

Duvarın inşaatı 2017'de yılında başlamış, ancak duvar, davalar ve maliyet aşımları da dahil olmak üzere çok çeşitli sorunlara neden olmuştu. Bu yılın başlarında bir buçuk kilometre başına 27 milyon dolara mal olan bölümlerin 5 dolarlık bir harcama yaparak kolayca inşa edilebileceği ortaya çıktı.

Tüm Dünya haberleri için tıklayın