Trump'ın darbe yapacağı iddiası ABD'yi tedirgin ediyor

ABD basını, Trump'ın darbe ile hükümeti devireceği iddiasını konuşuyor. Darbe iddialarını reddeden Trump, “Bir darbe yapacak olsaydım, bunu yapmak isteyeceğim son kişilerden biri Genelkurmay Başkanı Milley'dir.” açıklamasında bulundu.

Trump'ın darbe yapacağı iddiası ABD'yi tedirgin ediyor

Aksam.com.tr

ABD basını, eski ABD Başkanı Donald Trump'ın darbe yapacağı iddiasıyla çalkalanıyor. Trump, General Mark Milley'nin görev süresinin son haftalarında darbe yapacağına ilişkin korkularını detaylandıran yeni bir kitaptaki ifşaata uzun bir açıklama ile yanıt verdi.

ABD basınında yer alan çeşitli haberlere göre, Trump "hükümeti bir darbeyle asla tehdit etmediğini veya kimseyle bu konuda bir toplantı yapmadığını" söyledi. Ancak Trump'ın "Bir darbe yapacak olsaydım, bunu yapmak isteyeceğim son kişilerden biri Genelkurmay Başkanı Milley'dir." demesi yeni bir şüphe doğurdu.

Eski başkan, ülke kamuoyunda bu yönde gelişen endişelere rağmen Cumhuriyetçi Parti üzerindeki kontrolünü sürdürüyor. Perşembe günü Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçi Lideri Kevin McCarthy ile görüşen Trump, "geçen yılki seçimlerin kendisinden çalındığı" iddiasını sürdürerek ülke çapında destekçileri için düzenlediği bir dizi miting programını hızlandırdı.

Darbe iddiası bir kitapla geldi

Darbeyle ilgili iddialar, Pulitzer ödüllü Washington Post muhabirleri Carol Leonnig ve Philip Rucker'ın "Donald J. Trump'ın Felaketli Son Yılı" başlıklı yeni kitabına ithafen geldi. Kitap, Trump yönetiminin kaotik son günlerini, 6 Ocak ayaklanmasını ve görevden ayrılan başkanın seçim sonucunu kabul etmeyi reddetmesini masaya yatırıyor.

Büyük yankı uyandıran kitaptan ilk alıntılara göre, Trump veya müttefiklerinin iktidarda kalmak için orduyu kullanmaya çalışabileceğinden Milley o kadar endişeliydi ki, kendisi ve diğer üst düzey yetkililer, onu nasıl engelleyebilecekleri konusunda stratejiler geliştirdiler.

McCarthy'nin perşembe günü eski başkanın New Jersey'deki yazlık evine yaptığı ziyaretin gösterdiği gibi, Trump Cumhuriyetçi siyasette baskın bir güç olmaya devam ediyor. McCarthy daha önce ocak ayında Florida'daki Mar-a-Lago kulübünde Trump ile bir araya gelmişti.

"Trump kendi adına konuşuyor"

2024'te potansiyel bir cumhurbaşkanı adayı olan Arkansas Senatörü Tom Cotton, Trump'ın ifadesinin eski bir başkan için uygun olup olmadığı sorulduğunda "Yorum yok." yanıtını vermekle yetindi.

Senato Silahlı Kuvvetler Komitesi üyesi ve Irak'ta iki muharebe gezisine katılmış bir ordu gazisi olan Cotton, Trump'ın sözlerini eleştirmek isteyip istemediği sorulduğunda tekrar yorum yapmaktan kaçındı.

Teksas Senatörü Ted Cruz ise Donald Trump için, "Söylemek istediğini söyleme hakkı olduğunu düşünüyorum." dedi.

2024'te bir başka potansiyel Beyaz Saray adayı olan Cruz, "Biliyorsunuz, Donald Trump kendi adına konuşuyor ve her zaman konuşuyor." dedi.

  • darbe
  • Trump
  • Mark Milley
  • Ted Cruz
Tüm Dünya haberleri için tıklayın