Sputnik V Avrupa'da: Rusya ilk kez bir AB ülkesine aşı gönderdi

Rusya'nın geliştirdiği Sputnik V isimli koronavirüs aşı adayı ilk kez bir AB ülkesine gönderildi. Macaristan, Sputnik V aşısı alan ilk Avrupa ülkesi oldu.

Sputnik V Avrupa'da: Rusya ilk kez bir AB ülkesine aşı gönderdi

Rusya'nın geliştirdiği ve henüz deneme aşamasında olan Sputnik V isimli koronavirüs aşısı, Macaristan'a gönderildi. DSÖ'den onay almayı bekleyen aşı adayı, böylelikle ilk kez bir AB ülkesine gönderilmiş oldu.

İHA'da yer alan habere göre, Rusya’da Gamaleya Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Ulusal Araştırma Merkezi tarafından geliştirilen ve geçtiğimiz günlerde etkinlik oranının yüzde 92 olduğu açıklanan Sputnik V isimli Covid-19 aşı adayı, bazı ülkeler tarafından test edilmeye başlandı.

Rusya’da gönüllülere uygulanmaya devam edilen aşı adayının 2021 başında halka uygulanması beklenirken, aşının onaylanması için Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) başvuruda bulunulmuştu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bazı ülkelerin liderleriyle gerçekleştirdiği ikili görüşmelerinde Sputnik V’i önermeye devam ederken, son olarak Macaristan ile aşı konusunda anlaşmaya varıldı.

MACARİSTAN, AŞIYI ÜRETMEK İSTİYOR

Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto geçtiğimiz hafta kamuoyuna yaptığı açıklamada, Rusya ile aşının tedarikine ilişkin görüşmeler yaptıklarını kaydederek aşı adayının örneklerinin ülkesine gönderileceğini söylemişti. Szijjarto, Rusya’dan sadece aşı almayı değil, aynı zamanda aşının üretiminin Macaristan’da yapılmasını istediklerini de söylemişti.

İLK AVRUPA ÜLKESİ

Rusya uçakla Macaristan’a aşı gönderdi.

Aşının transfer sürecine dair yayınlanan görüntülerde, özel kilitlerle korunan aşıların taşınmasına hassasiyetle hareket edildiği ve özel kilitlerin teslim sürecinde açıldığı görüldü.

Böylece Macaristan, Sputnik V aşısı alan ilk Avrupa ülkesi oldu.

Tüm Dünya haberleri için tıklayın