Sosyal medyanın gündemine oturdu... Bill Gates'ten tepki çeken aşı açıklaması

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft'un kurucusu Bill Gates, yaptığı koronavirüs açıklamasıyla tepkilerin hedefi oldu. Pek çok aşı şirketinde yatırımı bulunan Gates, kendisine bu şirketlerin aşı tariflerini paylaşmaları gerektiğini düşünüp düşünmediği sorulduğunda 'hayır' cevabını vermesi sonrası sosyal medyanın gündeminde oturdu.

Sosyal medyanın gündemine oturdu... Bill Gates'ten tepki çeken aşı açıklaması

Microsoft'un kurucusu Bill Gates, koronavirüs aşıları ile ilgili yaptığı açıklama ile gündeme gelerek sert eleştirilerin hedefi oldu.

Hürriyet'in haberine göre aşı üreticilerinin içeriklerini 'fikri mülkiyet' olduğu gerekçesi ile paylaşmamaları. Şirketlerin bu politikası hakkında Bill Gates tepki çeken bir açıklamada bulundu. Pek çok aşı şirketinde yatırımı bulunan Gates, İngiliz Sky News'e verdiği mülakatta bu şirketlerin aşı tariflerini paylaşılmasını gerektiğini düşünüp düşünmediği sorulduğunda 'hayır' cevabını verdi.

'İŞLERİ ENGELLEYEN BİR ŞEY DEĞİL'

Gates aşı üreticilerinin sıkça dile getirdiği fikri mülkiyetin "işleri engelleyen şey" olmadığının altını çizdi. Dünya genelinde her gün binlerce kişinin hayatına mal olan virüse rağmen şirketlerin aşı tariflerini paylaşmaması bir süredir tepki çekiyordu. Gates'in bu şirketlere hak vermesi sonrası ABD'li milyarder de tepkilerin hedefi oldu. Gates kısa sürede sosyal medyanın gündemine oturdu.

'KAR İÇİN ÖLÜMLERİ GÖRMEZDEN GELİYORLAR'

Özellikle Hindistan başta olmak üzere yeni kovid dalgası ile boğuşan ülkeler olduğunu anımsatan kullanıcılar, Gates'i ve aşı şirketlerini kar etmek uğruna binlerce insanın ölmesine göz yummakla suçladı

HAYAT NE ZAMAN NORMALE DÖNECEK?

Aynı programda Gates 'Hayat ne zaman normale dönecek' sorusuna da yanıt verdi. Kovid-19 aşılarının hızla yaygınlaştığının altını çizen Gates, 2022'nin sonunda hayatın normale dönmesini beklediğini ifade etti.Bill Gates 2015 yılında yaptığı açıklama ile bugünlerin gelebileceği uyarısını yapan ilk kişilerden birisiydi.

  • bili gates koronavirüs açıklaması
  • hayat ne zaman normale dönecek
  • bill gates aşı açıklaması
Tüm Dünya haberleri için tıklayın