Sandıktan SPD çıktı ama... Berlin'in önünde 3 seçenek var

Berlin'in önünde üç seçenek var! Almanya koalisyon pazarlığına hazırlanıyor. SPD, Yeşiller ve liberal FDP ile koalisyon yapabilir. Diğer seçenek ‘Sosyal Demokrat-Hıristiyan Demokrat Koalisyonu.' Son ihtimal ise, ‘Yeşil, Liberal, Hıristiyan' hükümeti.

Almanya'da yapılan genel seçimlerin ardından yeni hükümeti kurmak için partiler arasında zorlu koalisyon pazarlığı başlayacak. Ülkede 20. Federal Meclis'i (Bundestag) belirlemek için yapılan genel seçimlerde, Sosyal Demokrat Parti (SPD) oyların yüzde 25,7'sini alarak birinci çıktı. SPD'yi, yüzde 24,1 ile Hıristiyan Birlik (CDU/CSU) partileri, yüzde 14,8 ile Yeşiller, yüzde 11,5 ile Hür Demokrat Parti (FDP), yüzde 10,3 ile göçmen ve İslam karşıtı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi ve yüzde 4,9 ile Sol Parti takip etti.

İKİ İSİM DE ŞANSÖLYE ADAYI

Bu sonuçlara göre mecliste milletvekili dağılımı da şöyle oldu: SPD 206, CDU/CSU 196, Yeşiller 118, FDP 92, AfD 83, Sol Parti 39, SSW 1. Meclis aritmetiğine göre ise hiçbir parti tek başına hükümeti kurmak için yeterli milletvekili sayısını bulamadı. Hem SPD'nin başbakan adayı Olaf Scholz hem de CDU/CSU'nun başbakan adayı Armin Laschet, kendi liderliklerinde gelecek 4 yıl görev yapacak yeni hükümeti kurmak istediklerini açıkladı.

TRAFİK LAMBASI

Seçimlerin ardından oluşan tabloda, 3 seçenekli koalisyon ihtimali bulunuyor. Mecliste en fazla milletvekili sayısına sahip SPD'nin öncelikle "trafik lambası koalisyonunu" için Yeşiller ve FDP ile üç partili hükümet kurmak amacıyla görüşmeler yapması bekleniyor.

BÜYÜK KOALİSYON

2002'deki seçimlerden sonra ilk kez CDU/CSU'dan fazla oy alan SPD'nin liderliğinde kurulabilecek bir diğer koalisyon seçeneği ise "büyük koalisyon" olarak adlandırılan SPD-CDU/CSU koalisyonu. Bu seçeneğin ancak diğer ihtimaller mümkün olmadığında gündeme gelmesi bekleniyor.

JAMAİKA KOALİSYONU

Diğer bir seçenek ise partilerin renklerinin (siyah-yeşil-sarı) Jamaika bayrağını çağrıştırmasından dolayı CDU/CSU, Yeşiller ve FDP'nin oluşturacağı "Jamaika koalisyonunun" kurulması. Bu partilerin kuracağı üçlü koalisyon ihtimali ise çok uzak görünmüyor.

Tüm Dünya haberleri için tıklayın