Nice 38'inci yıllara KKTC

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti 38 yaşında! Akdeniz'de macera arayan cevabını alır. KKTC kuruluşunun 38. yılını kutluyor. Lefkoşa'daki törene katılan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, “Doğu Akdeniz'de Rum tarafının tutumunun tek yanlı olduğunu belirterek, “Kimseden çekinmiyoruz. Macera arayan cevabını alır” dedi.

KKTC'nin 38. kuruluş yıldönümü törenlerle kutlandı. Başkent Lefkoşa'daki ilk tören Atatürk Anıtı önünde düzenlendi. Törene, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Önder Sennaroğlu, Başbakan Faiz Sucuoğlu, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal katıldı.

Dr. Fazıl Küçük Bulvarı'nda düzenlenen resmi törende konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kıbrıs Türkü'nün varoluş mücadelesini başlatan Dr. Fazıl Küçük, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Kıbrıs Barış Harekatı kahramanları başta olmak üzere, tüm dava erlerini rahmetle ve şükranla andığını ifade etti.

KIBRIS TÜRKÜ BASKIYA BOYUN EĞMEZ

Oktay, D. Akdeniz konusunda Rum tarafının tutumunun tek yanlı olduğunu belirterek, "Rum tarafı, bölgede yeniden tek taraflı hidrokarbon çalışmalarına başlayacağını duyuruyor. Hiç merak etmesinler, onları yalnız bırakmaz, sondaj çalışmalarımıza kaldığımız yerden devam ederiz. Kimseden çekinmiyoruz. Doğu Akdeniz'de macera arayan cevabını alır" diye konuştu.

KKTC'NİN CUMHURBAŞKANLIĞI KÜLLİYESİ GÜN YÜZÜNE ÇIKTI

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın katıldığı kutlama programında KKTC'de yapılacak Cumhurbaşkanlığı Kompleksi Projesi'nin görüntüleri ilk kez paylaşıldı. Başkan Erdoğan'ın KKTC ziyaretinde müjdesini verdiği külliyenin yapımı sonrası eski bina müzeye çevrilecek.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kıbrıs Türkleriyle bir araya geldi.

ANA VATANIN KARARLI DESTEĞİNE MÜTEŞEKKİRİZ

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar yaptığı konuşmada, "Bugün üzerinde devlet kurduğumuz, özgür olarak yaşadığımız bir vatana sahipsek bu, Mücahit ve Mehmetçik sayesindedir. Ana vatanın verdiği kararlı desteğe müteşekkiriz" diyerek şunları kaydetti: "Kıbrıs'ta adil ve sürdürülebilir bir çözüm sadece halihazırda var olan iki devlet gerçeğine ve iki tarafın eşit uluslararası statüsü ve egemen eşitliğine dayalı olarak gerçekleştirilebilir. Kapalı Maraş'ı açma kararımız, Kıbrıs meselesine yeni bir boyut kazandırmıştır. Maraş, bizim egemenliğimizdedir ve KKTC toprağıdır."

  • kktc cumhurbaşkanı ersin tatar
  • kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti
  • cumhurbaşkanı yardımcısı fuat oktay
Tüm Dünya haberleri için tıklayın