ABD'yi İngiltere takip etti! Savaş an meselesi

Washington'un Ukrayna'daki büyükelçiliğe 'tahliye' talimatı vermesinin ardından İngiltere de diplomatlarını bölgeden çekmeye başladı. New York Times ise, ABD Başkanı Joe Başkan'ın sır gibi sakladığı askeri planını ortaya çıkardı. Biden'ın Doğu Avrupa'ya binlerce asker, savaş gemisi ve uçak göndermeyi planladığını iddia eden Times, gerekli görülmesi halinde bu sayının 50 bine çıkarılabileceği bilgisine yer verdi.

ABD'yi İngiltere takip etti! Savaş an meselesi

Hürriyet

Dünyaya dalga dalga yayılan savaş korkusunda kritik eşik aşıldı, uluslararası haber ajansları gece yarısı 02.17'de 'son dakika' koduyla ABD'nin emrini duyurdu. ABD, Ukrayna'daki büyükelçilik personelinin ailelerinden ülkeyi terk etmelerini istedi. Amerikan Dışişleri Bakanlığı zorunlu olmayan personelinin de ülkeden ayrılmasına izin verirken, Ukrayna'daki ABD vatandaşlarından da benzer bir seçeneği düşünmesini talep ediyor.

Resmi açıklamaya göre, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı önemli bir askeri harekat planladığına dair haberler olduğu belirtildi. Ayrıca, bölgede güvenlik koşullarının 'öngörülemez ve kısa sürede kötüleşebilecek olduğu' da ifade edildi.

Washington'ın büyükelçilik personeline yönelik aldığı karar beklendiği gibi dünya medyasında ilk haber oldu. Rus medyasından Ria 'ABD diplomatlarının Ukrayna'dan ayrılmasına izin verdi' başlığını attı, İzvestia gazetesinde de 'izin verdi' ifadesi dikkat çekti.

İNGİLİZ DİPLOMATLAR DA AYRILIYOR

İngiltere de, Ukrayna'daki diplomatlarını ülkeden çekmeye başladı. Çekilme haberini BBC muhabiri duyurdu.

BBC, Rus işgali endişesinin arttığı günlerde Kiev'deki İngiliz diplomatların yarı yarıya azalacağını aktardı.

New York Times, ABD Başkanı Biden'ın Doğu Avrupa'ya binlerce asker, savaş gemisi ve uçak göndermeyi planladığını yazdı. Haberde gerekli görülmesi halinde bu sayının 50 bine çıkarılabileceği bilgisine yer verildi.

Rusya-Ukrayna krizinde kritik gelişme! ABD'den tahliye emri geldi

Ukrayna'daki kriz ile tarihinin en gergin dönemlerinden birisini geçiren Rusya - ABD ilişkileri daha da gerileceğe benziyor.

Zira New York Times (NYT) ABD Başkanı Joe Biden'ın Doğu Avrupa'ya binlerce asker, savaş gemisi ve uçak göndermeyi planladığını yazdı.

İsrailli gazeteciden çarpıcı sözler: Şu anda anahtar Başkan Erdoğan'ın elinde

Haberde Biden'ın Doğu Avrupa ülkelerine bin ila 5 bin asker göndermeyi planladığını ve gerilimin daha da artması durumunda sayının artma olasılığının bulunduğunu bilgisi yer aldı.

NYT'nin ulaştığı üst düzey bir yetkili bu sayıları teyit etmedi ancak 'planlar geliştiriyoruz ve ileriye dönük seçenekleri belirlemek için müttefiklere danışıyoruz' sözleri ile planın varlığını doğruladı.

Başkan Erdoğan-Elon Musk görüşmesinin detayları ortaya çıktı! Tesla'dan Türkiye hamlesi

SAYI 50 BİNE ÇIKABİLİR

Yine resmi makamlar tarafından teyit edilmemek ile birlikte bu sayının gerekli görülmesi halinde 50 bine çıkarılabileceği belirtiliyor.

Pentagon yetkililerinin hafta sonu Camp David'de yaptıkları toplantıda Biden'a pek çok opsiyon sundukları ancak bu opsiyonlar arasında Ukrayna'ya asker göndermenin olmadığı da gelen bilgiler arasında.

Almanya: Ukrayna sınırına yüz bin asker yığılması göz ardı edilemez

BIDEN BU HAFTA SON KARARINI VERECEK

Sınıra 100 binin üzerinde asker yığan Rusya'nın olası Ukrayna işgalinin yüksek sesle konuşulduğu dönemde gelen bu Haber kısa sürede ülke gündeminin bir numaralı maddesi olurken Biden'ın bu hafta içinde bir karar vermesi bekleniyor.

AKINCI TİHA'dan bir ilk daha

BIDEN'IN OYLARI ERİYOR

Öte yandan Biden siyasi kariyerinin en kötü günlerini geçiriyor. Son anketler Biden'ın seçmen desteğini hızla yitirdiğini gösteriyor.

Yapılan son ankete göre 'bugün seçim olsa Biden'a oy verir misiniz' sorusuna her 10 kişiden 6'sının cevabı 'hayır' oldu.

Fransız medyasından dikkat çeken detay! Adım adım savaşa yürüyorlar!

Fox News tarafından yapılan ankete katılanların yüzde 60'ı 'muhtemelen' veya 'kesinlikle' başka birine oy vereceklerini söylerken, yüzde 36'sı Biden'a 'kesinlikle' veya 'muhtemelen' oy vereceğini belirtti.

ABD başta olmak üzere NATO ülkeleri, Rusya'nın askeri yığınak ve tatbikatları karşısında Ukrayna'nın da birlik üyesi yapılması ihtimalini daha yüksek sesle dile getirdikçe Rusya da buna itirazlarını artırıyor ve daha sert açıklamalar yapıyor.

İngiltere Moskova'nın planını açıkladı... Rusya'dan çok sert tepki!

Son aylarda yaşanan diplomasi trafiği ve liderlerin görüşmeleri de bugüne kadar sonuçsuz kaldı ve sınırdaki gerilim arttı.

Öyle ki, Batılı ülkeler Rusya'nın 2014'te Kırım'ı ilhakından sonra bir kez daha Ukrayna'ya işgal başlatabileceği yönünde kaygıların arttığını belirterek Ukrayna'ya askeri desteğe başladı.

Savaşın seyri değişiyor! S-400'lere karşı Türkiye'den SİHA alabilirler

ABD ve İngiltere dahil olmak üzere birçok ülke de Ukrayna'ya mühimmat ve askeri birlik tedarik ediyor. ABD'nin Ukrayna'ya yapacağı askeri mühimmat yardımının ilk sevkiyatı ise Pazar günü Kiev'e ulaştı.

Birleşik Krallık da hafta başında yaptığı açıklamada savunma silahları ve eğitim için fazladan asker göndereceğini duyurdu. Pek çok NATO müttefiki ülke de Ukrayna'ya askeri mühimmat ya da askeri birlik gönderiyor.

Yunan Tuğamiral ülkesini uyardı! Dikkat çeken Türkiye açıklaması

2014'te Rusya ve Ukrayna sınırında yaşanan gerilim, Rusya'nın Ukrayna'ya bağlı Kırım yarımadasını ilhakıyla sonuçlanmıştı. Batı'dan Rusya'ya yönelik yaptırımlar gelmişti.

Aynı dönemde Ukrayna'nın doğusundaki, Rusya sınırındaki Donetsk'te de Rusya'dan destek alan Rus yanlısı ayrılıkçılarla Ukrayna ordusu arasında da çatışmalar yaşanmıştı.

Rusya-Ukrayna geriliminde çok konuşulacak SİHA detayı: Sabotajlar görebiliriz

Savaş 2015'te sona ermiş olsa da Temmuz 2020'deki ateşkese kadar çatışmalar devam etmişti. Yaklaşık 15 bin kişi hayatını kaybetti.

  • bidenın askeri planı
  • new york times yazdı
  • ukrayna rusya krizi
Tüm Dünya haberleri için tıklayın