Le Pen'in yolu yol değil! Canlı yayında skandal vaatler!

Fransa'da İslam karşıtlığıyla bilinen ve cumhurbaşkanlığı seçimine 3'üncü kez aday olan aşırı sağcı Marine Le Pen, “başörtüsünü yasaklayacağım” vaadiyle dikkatleri üzerine çekti. Ülkede geçtiğimiz yıllarda “radikal İslamcılık ile mücadele” adı altında ibadet yerleri, kuruluş ve yöneticilerine yönelik operasyonlar düzenlenmiş, hükümetin bu İslamofobik adımları nedeniyle Müslümanlar ırkçı şiddete maruz kalmıştı. Le Pen'in son ırkçı sözleri ise milyonlarca Müslüman'ın yaşadığı Fransa'da, yeni bir krize işaret olarak gösteriliyor.

Le Pen'in yolu yol değil! Canlı yayında skandal vaatler!

AKSAM.COM.TR

Fransa'da cumhurbaşkanlığı yarışında Emmanuel Macron ile yarışan aşırı sağcı Marine Le Pen, "Açık alanlarda başörtüsünü yasaklayacağım" vaadiyle yeni bir krizin fitilini ateşledi. Le Pen'in ırkçı sözleri, İslam düşmanlığını gözler önüne sererken, İslam camiasının Le Pen'i bu sözleri nedeniyle kınaması bekleniyor.

2015 yılında Müslümanların sokakta namaz kılmasını nefret dolu sözlerle eleştiren Le Pen, ayrımcılık, şiddet veya nefreti kışkırtmakla suçlanmış, Avrupa Parlamentosu tarafından dokunulmazlığı kaldırılmıştı. Ülkede 24 Nisan 2022'de yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu öncesinde son yaptığı vaatle yine Müslümanlara karşı nefreti körüklemeye çalışan Le Pen'in, seçimleri kazanması halinde Avrupa'da yeni bir İslamofobi tartışmasını başlatması öngörülüyor.

Fransa'da geçtiğimiz yıllarda "ayrılıkçı İslam anlayışı" adı altında oluşan dalga, devlet eliyle Müslümanlara, camilere, kuruluş ve derneklere yönelik bastıların artmasıyla sonuçlanmış, yönetimin İslamofobisi halka yansımıştı.

İslamofobinin ülke genelinde yaygınlaşmasıyla, Müslümanlar ve İslamofobi karşıtları, başta başkent Paris olmak üzere Marsilya, Lille, Strazbur, Bordeaux, Lyon gibi kentlerde protestolar düzenlemiş, ülkede iç karmaşa meydana gelmişti.

Fransa'daki cumhurbaşkanlığı yarışında izlediği ırkçı yol haritasıyla Le Pen'in, ülkede İslamofobi anlayışının yaygınlaşması, protestoların sürmesi ve iç karmaşanın yeniden hortlamasına neden olacağını gösteriyor. 24 Nisan'da yapılacak ikinci tur seçimlerinin kimin kazanacağı ise başta İslam camiası olmak üzere tüm Avrupa'da merakla bekleniyor.

Tüm Dünya haberleri için tıklayın