Kuzey Kore: 'Squid Game' Güney Kore'nin 'acımasız' toplumunu yansıtıyor

Kuzey Kore'den bir propaganda web sitesi, son zamanlarda büyük tartışma ve sohbet konusu haline gelen 'Squid Game' dizisinin Güney Kore'deki hayatı ortaya koyduğunu söyledi.

Aksam.com.tr

Çeviri: Hasan Selçuk Turan

Netflix yapımı büyük ses getiren Güney Kore dizisi "Squid Game" hakkında tüm dünyada yapılan sohbetlere Kuzey Kore de katıldı. Kuzey Kore propaganda web sitesi Salı günü bir makale yayınlayarak dizinin Güney Kore'deki yaşamın "en güçlü olanın hayatta kalması, yolsuzluk ve ahlaksızlık kuralları tarafından istila edildiğini" ortaya koyduğunu iddia etti.

Aksam.com.tr'nin NBC News'ten aktardığına göre, Arirang Meari web sitesinde yayımlanan makale, distopik dizi hakkında, "İzleyiciler, aşırı rekabette insanlığın yok edildiği acımasız bir duruma dönüşen Güney Kore toplumunun gerçekliğini deneyimliyor" dedi.

Güney Kore'de yapılan dokuz bölümlük dizi, küresel bir sansasyon haline geldi ve Netflix'in en çok izlenen dizisi oldu. Dizide Kuzey Koreli bir sığınmacı da dahil olmak üzere nakit sıkıntısı çeken 456 yarışmacı, bir dizi geleneksel Koreli çocuk oyunu oynayarak yaklaşık 38 milyon dolarlık para ödülü için yarışırken, her turda elenme ise ölüm anlamına geliyor.

Kuzey Kore, kendisini eşitlikçi bir toplum olarak tasvir ederek, Güney Kore kültürünü ve kapitalist sistemini kişisel borç sorununu ve bunu ülkede ödemenin zorluğu üzerinden eleştirdi.

Tüm Dünya haberleri için tıklayın