Kritik görüşme dünya basınında... 'Avrupa değil Başkan Erdoğan başardı'

Rusya-Ukrayna arasında İstanbul'da başlayan barış görüşmeleri dünyanın gündeminde. Yayın kuruluşlarının canlı verdiği müzakerelere ilişkin gelişmeler son dakika ile duyuruldu. Haberlerde 'diplomasi trafiğini Türkiye yürüttü' vurgusu yapıldı. Alman gazeteci Wolfram Weimer, ateşkesin sağlanabilmesi için barış görüşmelerini AB'nin değil Başkan Erdoğan'ın İstanbul'da organize edebildiğini söyledi.

Kritik görüşme dünya basınında... 'Avrupa değil Başkan Erdoğan başardı'

TRT Haber

Türkiye'nin ara buluculuğu ile İstanbul`da yapılan Rusya ile Ukrayna arasındaki barış görüşmeleri, uluslararası basının birinci gündeminde yer aldı.

"HAFTANIN ŞAHSİYETİ: BAŞKAN ERDOĞAN"

Alman gazeteci-yazar Wolfram Weimer, NTV Online'da "Haftanın Şahsiyeti" köşesinde Başkan Erdoğan'a yer verdi. "Haftanın Şahsiyeti Erdoğan" başlığıyla yeni bir makale yayınlayan Weimer, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşa dair dikkat çekici ifadeler kullandı.

"AB, BM, PAPA DEĞİL BAŞKAN ERDOĞAN BAŞARDI"

Weimer, ateşkesin sağlanabilmesi için barış görüşmelerini Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, İsrail, İsviçre, Papa veya Birleşmiş Milletler'in değil Erdoğan'ın İstanbul'da organize edebildiğini söyledi.

Alman gazeteci "Başkan Erdoğan, Rusya ile Ukrayna arasında bir arabulucu olarak belirlendi. Türkiye, yaptırımlara katılmayan tek NATO ülkesi. Erdoğan bunun yerine yeni boru hattı anlaşmaları yapıyor ve Rusya ile devasa bir nükleer santral inşa ediyor." yorumunda bulundu.

"DÜNYA İSTANBUL'A BAKIYOR"

İstanbul'daki müzakere görüşmeleri ile ilgili de açıklamalarda bulunan Weimer, değerlendirmelerine şunları ekledi: "Dünya İstanbul`a bakıyor ve barış umuyor. Rusya ve Ukrayna temsilcileri, Türk metropolünde ateşkes hakkında görüşmek istiyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bu konuda şahsen anlaştı. Bakanlar düzeyindeki ilk görüşmeler 10 Mart`ta Türkiye`nin Antalya kentinde gerçekleşti. Erdoğan, Putin`in Ukrayna`dan onurlu bir şekilde çekilmesi gerektiğini formüle ediyor. Erdoğan, uyguladığı politikalarla kendisini her iki savaşan taraf için de diplomatik bir müzakereci olarak konumlandırmayı başardı.

Alman yayın organı Deutsche Welle, "Rusya ve Ukrayna müzakerecileri Türkiye`de barış görüşmeleri için masaya oturdu" başlığı attı.

Müzakere görüşmelerinin açılışında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın ateşkes çağrısında bulunduğu da vurgulandı. Haberde Erdoğan`ın "Çatışmanın uzaması hiç kimsenin yararına değil" ifadesini paylaştı.

"TÜRKİYE GARANTÖR ÜLKE"

İngiliz Financial Times gazetesi ise dikkat çekici bir iddia ortaya attı. Moskova`nın, Ukrayna`nın askeri ittifaka girmemesi halinde, Avrupa Birliği üyesi olmasına izin vermeye hazırlandığını yazdı.

Fransız haber kaynakları, Ukrayna`da saldırılar devam ederken, diplomasi trafiğini Türkiye`nin yürüttüğüne dikkati çekti. France24, "Rusya-Ukrayna görüşmeleri İstanbul`da başladı." başlığını kullandı. Haberde Türkiye garantör ülke olarak nitelendi.

"MÜZAKERELERİN İSTANBUL`DA YAPILMASI TESADÜF DEĞİL"

Çin`in Chengdu Shangbao gazetesi de "Müzakereler Neden Türkiye'de?" başlığını attıktan sonra, "NATO üyesi olarak iki tarafın da güvenini kazandı" ifadesini kullandı. Haberde müzakerelerin İstanbul'da yapılmasının tesadüf olmadığı belirtildi.

Amerikan CNN televizyonu da benzer bir başlıkla "Neden Türkiye ara buluculuk için tek ülke konumunda?" diye sordu. Haberde, "Türkiye`nin iki taraf arasındaki tutumu, onu ara buluculuk rolünde tek ülke konumuna getiriyor." ifadesi kullanıldı.

Tüm Dünya haberleri için tıklayın