Koronavirüs aşısı karşıtları Anzak Anıtı'nda gösteri yapmıştı... Morrison: 'Saygısız ve utanç verici'

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, İnşaat sektörü çalışanlarının aşılanması için Victoria eyaletindeki faaliyetlerin 2 hafta durdurulması zorunluğuna tepki gösteren aşı karşıtlarını kınadı. Melbourne'daki Anzak Anıtı'nda şiddet olayları oluşan bir protesto gösterisi düzenleyen topluluğu 'saygısız' kelimesiyle eleştiren Morrison gösterileri 'utanç verici' buldu.

Koronavirüs aşısı karşıtları Anzak Anıtı'nda gösteri yapmıştı... Morrison: 'Saygısız ve utanç verici'

AA

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, Victoria eyaletindeki inşaat sektörü faaliyetlerin 2 hafta durdurularak, sektör çalışanlarına zorunluğu yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı vurulması kararına tepki gösteren aşı karşıtlarının, Melbourne'daki Anzak Anıtı'nda gösteri düzenlemesini kınadı.

AA'nın Avustralya Yayın Kurumundan aktardığı habere göre, Başbakan Morrison, Melbourne'da aşı karşıtlarının düzenlediği ve şiddet olaylarına dönüşen gösterilerin, Avustralya için hayatını kaybedenleri temsil eden Anzak Anıtı'nda yapılamasıyla ilgili açıklamada bulundu.

Anzak Anıtı'ndaki gösterileri "utanç verici" olarak nitelendiren Başbakan Morrison, "saygısız" olarak tanımladığı protestocuları kınadı.

Anıtın gösteri yeri değil kutsal bir yer olduğunu vurgulayan Morrison, "Davranışları utanç vericiydi. Bu saygısızlıktı ve en büyük fedakarlığı yapan Avustralyalıların onurunu lekeledi. Buna katkıda bulunan herkesin utanması gerekir." ifadelerini kullandı

Hızla artan Kovid-19 sayılarını durdurmaya çalışan Victoria eyalet hükümetinin, Melbourne, Ballarat, Geelong, Surf Coast Shire ve Mitchell Shire kentlerindeki inşaat sektöründeki çalışmaların iki haftalığına durdurulacağını ve sektör çalışanlarına Kovid-19 aşısının zorunlu olduğunu duyurması üzerine aşı karşıtları Melbourne'da gösterilere başlamıştı.

Hükümetin aldığı karara destek veren İnşaat, Orman, Denizcilik, Maden ve Enerji Birliği (CFMEU) sendikası önünde, 20 Eylül akşam saatlerinde başladıktan sonra şiddet olaylarına dönüşen ve 280'den fazla protestocunun gözaltına alındığı gösterilerin bugün de devam etmesi bekleniyor.

Tüm Dünya haberleri için tıklayın