Rusya Varşova'yı 4 günde kuşatabiliyor! Askeri simülasyon ülke gündeminde

Polonya'da yapılan askeri simülasyonun sonuçları kamuoyuna sızdı. Simülasyona göre, Rusya NATO üyesi Polonya'nın başkenti Varşova'yı 4 günde kuşatabiliyor ve Polonya'nın silah altındaki tüm askerlerini seferber etmesi sonucu değiştirmiyor.

Son dönemde pek çok ordu teknolojinin yardımıyla sanal ortamda pek çok senaryoyu tatbik edebiliyor. Ülkeler bu sayede milyonlarca dolar harcanacak tatbikatları sanal ortamda gerçekleştirebiliyor.

NTV'de yer alan habere göre, bu teknoloji aynı zamanda fiziksel olarak yapılması imkansız tatbikatların da yapılmasına imkan veriyor.

O ülkelerden birisi olan Polonya'nın hazırladığı askeri simülasyonun sonuçları kamuoyuna sızdı. Ülke basınında yer alan ve kısa sürede uluslararası basında da geniş yer bulan haberlere göre, söz konusu simülasyon Rus tanklarının başkent Varşova'yı 4 günde kuşatabileceğini gözler önüne serdi.

Başka bir deyişle Zima 2020 (2020 kışı) adı verilen bu simülasyon ile teorik olarak Rusya'nın kısa sürede NATO üyesi Polonya'yı işgal edebileceği ortaya çıktı. Söz konusu simülasyona göre, Polonya'nın silah altındaki tüm askerlerini seferber etmesi sonucu değiştirmiyor.

Savunma Bakanlığı, simülasyon hakkında açıklama yapmaya yanaşması ancak haberleri de yalanlamadı.

RUSYA'NIN YENİ NESİL SAVAŞ MAKİNELERİ

Stockholm International Peace Research Institute'ta yer alan rapora göre, Sovyetler dönemindeki silahlanma hızına emin adımlar ile yaklaşıyor. Zira Rusya, 2006'dan bu yana askeri harcamalarını neredeyse ikiye katladı.

Artan bütçenin de etkisiyle Rusya yeni nesil silahlarının geliştirme çalışmalarına da hız verdi. İşte Rusya'nın yeni nesil savaş makineleri.

Rusya Savuma Bakanlığı, insansız hava aracı Okhotnik'in yeni görüntülerini yayınladı.

Bakanlık daha önce yapılan test uçuşuna dair kısa bir video yayınlamıştı.

Bakanlık bu videoda uçağa dair daha fazla görüntü paylaşarak, uçağın gökyüzündeki yeteneklerini sergiledi. 4 bin 800 kilometre menzili olduğu açıklanan drone'un Moskova Londra arasını iniş yapmadan uçabileceği bilgisinin altı çiziliyor.

ABD basınında yer alan haberlerde ise Rusya'nın tanıttığı modelin Lockheed Martin'in ABD ordusu için 2007'de tasarladığı drone'a olan benzerliğine vurgu yapıldı.

RUSYA YENİ FÜZESİNİ TEST ETTİ

Rusya Savunma Bakanlığı, saniyede yaklaşık 4 kilometre hızla uçuş yapabildiği belirtilen füze testleri, Kazakistan'daki Sarı Şagan poligonunda gerçekleştirildiğini duyurdu.

Rusya Hava-Uzay Kuvvetleri Füze ve Hava Savunma Müşterek Birlikleri Komutanlığı testin ardından yaptığı açıklamada, modernize edilmiş yeni füzenin görevini başarıyla tamamladığını ve belirlenen hedefi öngörülen süre içinde imha ettiğini söyledi.

Tüm Dünya haberleri için tıklayın