İsrail kışkırtmaları bitmek bilmiyor! Hamas'tan İsrail'in Doğu Kudüs'te provokatif yürüyüş iznine tepki

İsrail yönetiminin, fanatik Yahudilerin 29 Mayıs'ta düzenleyeceği provokatif “bayrak yürüyüşünde” Doğu Kudüs güzergahına izin vermesine Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye tepki gösterdi.

İsrail kışkırtmaları bitmek bilmiyor! Hamas'tan İsrail'in Doğu Kudüs'te provokatif yürüyüş iznine tepki

Hamas yetkilileri, İsrail'in Mayıs 2021'de Gazze Şeridi'ne gerçekleştirdiği ve 250'den fazla Filistinlinin hayatını kaybettiği saldırıların birinci yılı dolayısıyla Gazze'de bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda ses kaydı yayınlanan Hamas lideri Heniyye, Mescid-i Aksa'ya yönelik tehdit ve ihlalleri yakından takip ettiklerini belirtti.

"Kararımız açık ve nettir. Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlallere ve Kudüs sokaklarında arbedeye izin vermeyeceğiz." ifadelerini kullanan Heniyye, Filistin halkına Mescid-i Aksa'yı korumaları çağrısında bulundu.

İsrail Başbakanı Naftali Bennett konuyla ilgili "Yürüyüş daima Şam Kapısı'ndan geçer. Eski başbakan geçen yıl Hamas'ın baskısı ile geçmesini engelledi, ancak bu sefer buna izin vereceğiz" diyerek meydan okudu.

Doğu Kudüs'te provokatif "bayrak yürüyüşü"

Aşırı sağcı fanatik Yahudi yerleşimciler, 1967'de İsrail'in Doğu Kudüs'ü işgal etmesi dolayısıyla her yıl mayıs ayında provokatif "bayrak yürüyüşü" düzenliyor. Yürüyüş, 28-29 Mayıs günlerinde düzenlenecek ve Bab el-Amud ve Eski Şehir'deki Müslüman mahallelerinden geçecek.

Geçen yılki provokatif yürüyüşte Yahudi yerleşimciler "Araplara ölüm" sloganları atmış, İsrail polisi de bölgedeki Filistinlilere güç kullanarak müdahale etmiş ve onlarca kişiyi yaralamıştı.

Yürüyüş, abluka altındaki Gazze Şeridi'nden fırlatılan roketler ve Kudüs'te çalan sirenlerle yarıda kesilmişti.

İsrail'in Gazze Şeridi'ne 10 Mayıs 2021'de başlattığı ve 21 Mayıs'ta sona eren saldırılarında 250'den fazla Filistinli hayatını kaybetmiş, binlerce Filistinli de yaralanmıştı.

Tüm Dünya haberleri için tıklayın