İran Devrim Muhafızları İstihbarat Başkanı Hussein Taeb görevinden alındı

İran Devrim Muhafızları İstihbarat Başkanı Hussein Taeb görevinden alındı. Yerine Muhammed Kazemi atandı.

İran Devrim Muhafızları İstihbarat Başkanı Hussein Taeb görevinden alındı

aksam.com.tr

İran Devrim Muhafızları İstihbarat Başkanı Hussein Taeb görevinden alındı. Yerine Muhammed Kazemi atandı. Taeb'in Türkiye'deki planlı suikastlerin planlayıcısı olduğu iddia ediliyordu.

ABD ve AB'nin kara listesinde olan Taeb, yüzlerce İranlı aktivistin, gazetecinin ve muhalifin hem ülke içinde hem de yurtdışında tutuklanmasından, işkence görmesinden ve özellikle 2009'da İran'da yapılan büyük protestonun acımasızca bastırılmasına katkıda bulunmaktan sorumlu olmakla suçlanıyor.

Tasnim Haber Ajansı tarafından yayınlanan bir rapora göre, Devrim Muhafızları İstihbarat Teşkilatı eski başkanı Hüseyin Tayeb, 2009 yılından Hüseyin Selami'nin emriyle Devrim Muhafızları Başkan danışmanı olarak atandı.

YENİ BAŞKAN İSTİHBARATIN İÇERİSİNDEN SEÇİLDİ

Devrim Muhafızları Sözcüsü ve Halkla İlişkiler Başkanı Ramazan Şerif, Devrim Muhafızları Başkomutanı'nın kararnamesi ile Devrim Muhafızları İstihbarat Teşkilatı'nın başına Muhammed Kazemi'nin geçtiğini duyurdu.

Hussein Taeb'in görevden alınması Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un Tahran ziyaretiyle aynı zamana denk gelmesi Moskova'nın İran üzerindeki etkisi bir kez daha gündeme geldi.

Devrim Muhafızları İstihbarat Teşkilatı'nın yeni başkanı Kazemi, uzun yıllardır Devrim Muhafızları İstihbarat Koruma Teşkilatı'ndan sorumluydu.

  • İran Devrim Muhafızları
  • İran
  • Hussein Taeb
Tüm Dünya haberleri için tıklayın