Hint-Pasifik'te barış için işbirliği! İki ülke anlaştı

Japonya ile Filipinler liderleri, Hint-Pasifik bölgesinde barışın sağlanması ve refahın güçlendirilmesi için iş birliği yapacak. Her iki ülke konu hakkında fikir birliğine vardı.

Hint-Pasifik'te barış için işbirliği! İki ülke anlaştı

AA

Japonya ile Filipinler liderleri, Hint-Pasifik bölgesinde barış ve refahının güçlendirilmesi için kapsamlı ikili iş birliğinin geliştirilmesi konusunda fikir birliğine vardı.

AA'nın haberine göre, Japonya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Japonya Başbakanı Kişida Fumio, Filipinler'de 9 Mayıs'ta düzenlenen devlet başkanlığı seçimini kazanan Ferdinand Marcos'u telefonla arayarak tebrik etti.

15 dakika süren telefon görüşmesinde iki lider, Tokyo-Manila ilişkileri ve bölgesel gelişmeleri ele aldı.

Kişida ve Marcos, görüşmede "Hint-Pasifik'in barış ve refahının güçlendirilmesi için kapsamlı ikili iş birliğinin geliştirilmesi" konusunda fikir birliğine vardı.

Başbakan Kişida, Çin'in bölgesel faaliyetlerine karşı ülkesinin "Serbest ve Açık Hint-Pasifik" vizyonunun gerçekleştirilmesinde iş birliğini hedeflediğini söyledi.

Marcos ise "oldukça önemli" şeklinde nitelediği Pasifik'teki komşusu Japonya ile ilişkilerin, birçok sahada geliştirilmesini ümit ettiğini söyledi.

Filipinler'de Marcos'un 30 Haziran'da devlet başkanlığını üstlenmesi bekleniyor.

Tüm Dünya haberleri için tıklayın