Güney Kore'den 'Boeing 777' açıklaması: 'Yakından izleyeceğiz'

Boeing 777'nin kalkışından kısa süre sonra motoru arızalanarak acil iniş yapmasının ardından ülkelerden peş peşe açıklamalar gelmeye başladı. Japonya ve İngiltere'den sonra Güney Kore'de bu uçaklara sahip hava yolu şirketlerini yakından izleyeceklerini açıkladı.

AA

Güney Kore, ABD'de Boeing 777'nin kalkışından kısa süre sonra motoru arızalanarak acil iniş yapmasının ardından ülkede bu uçaklara sahip hava yolu şirketlerini yakından izleyeceklerini açıkladı.

AA'nın Yonhap ajansından aktardığı habere göre, Seul hükümeti, ülkede ilgili Boeing uçaklarını kullanan "Korean Air Lines", "Asiana Airlines" ve "Jin Air" firmalarına uçakların motorlarının güvenliklerini kontrol etmeleri talimatı verdi.

Ulaştırma, Altyapı ve Toprak Bakanlığından bir yetkili, bu hava yolu şirketlerinin Boeing 777'nin Pratt&Whitney PW4000 motorunun pervane kanatlarının güvenlik kontrolünü yapıp yapmadıklarını izleyeceklerini belirtti.

Envanterlerinde, 29 "Boeing 777" bulunan üç hava yolu firması da bu uçakların kullanımını durduklarını bildirdi.

MOTOR PARÇALARI EVLERİN BAHÇESİNE DÜŞMÜŞTÜ

ABD'de 20 Şubat'ta Denver Uluslararası Havalimanı'ndan Honolulu'ya gitmek üzere havalanan United Hava Yollarına ait "Boeing 777" tipi yolcu uçağının motoru arızalanmış, kopan parçalar 50 kilometre çapında alana dağılmıştı.

Bazı parçalar ise çevredeki evlerin bahçesine düşmüştü.

ABD ulusal basınında, bölge sakinlerinden yaralanan kimsenin bulunmadığı bilgisi paylaşılmıştı.

Federal Havacılık İdaresince (FAA) yapılan açıklamada, sağ motoru arızalandıktan sonra uçağın havalimanına güvenli şekilde geri döndüğü kaydedilmişti.

FAA, United Hava Yollarına acil iniş yapan uçağını soruşturma talimatı vermişti.

HAVA SAHASI BOEİNG 777 MODEL UÇAKLARA GEÇİCİ OLARAK KAPATILACAK

İngiltere'nin, hava sahasını ABD'de kalkıştan kısa süre sonra motoru arızalanarak acil iniş yapan Boeing 777 model uçaklara geçici olarak kapatacağı bildirildi.

İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, ülkesinin hava sahasının Pratt Whitney 400-122 serisi motorlara sahip Boeing 777 model uçaklara geçici olarak kapatılacağını duyurdu.

Japonya'da hava yolu firmalarına, ABD'de kalkıştan kısa süre sonra motoru arızalanarak acil iniş yapan Boeing 777 model uçakların kullanımının durdurulması talep edildi.

Tüm Dünya haberleri için tıklayın