Dünya Sağlık Örgütü'nden korkutan açıklama! '130 ülkede daha hiç aşılama yok'

DSÖ Direktörü Ghebreyesus, “Zengin ülkeler nedeniyle 2,5 milyar nüfusu olan 130 ülkede henüz tek bir doz Kovid-19 aşısı uygulanmadı. Böyle giderse en başa döneriz” diyerek uyarıda bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, küresel çapta Kovid-19 aşılarındaki adaletsiz erişime dikkati çekerek, dünyada şimdiye kadar uygulanan aşıların dörtte üçünün küresel GSYH'nin yüzde 60'ını elinde bulunduran sadece 10 ülkede gerçekleştiğinin altını çizdi. "2,5 milyar nüfusu olan yaklaşık 130 ülkede, henüz tek bir doz (Kovid-19 aşısı) uygulanmadı" ifadesini kullanan Ghebreyesus, salgına karşı tüm dünyada eş zamanlı mücadele verilmesi gerektiğini vurguladı. Ghebreyesus, "Aksi takdirde başlangıç noktasına dönebiliriz" uyarısında bulundu.

COVAX DA ÇOK YAVAŞ

Küresel Aşı ve Aşılama Birliği (GAVI), Kovid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı (COVAX) kapsamında 2021'in ilk 6 ayında yoksul ülkeler için en az 337 milyon doz Kovid-19 aşısı tahsis edildiğini bildirmişti. COVAX kapsamında, 145 civarındaki yoksul ülkede nüfusun yüzde 3,3'ünün bu yıl ortasına kadar aşılanması hedefleniyor.

Tüm Dünya haberleri için tıklayın