Devrim muhafızları komutanına suikast! Albay Hüdayi için intikam yemini

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Tahran'da evinin önünde uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybeden İran Devrim Muhafızları'nda görevli Albay Hasan Sayad Hüdayi'nin intikamını alacaklarını söyledi.

Devrim muhafızları komutanına suikast! Albay Hüdayi için intikam yemini

İran Devrim Muhafızları'nda görevli Albay Hasan Sayad Hüdayi'nin evinin önünde uğradığı silahlı saldırıda öldürülmesinin ardından İran yönetiminden peş peşe açıklamalar geldi. İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Umman'da suikastın 'yabancı ajanlar' tarafından gerçekleştirildiğini ima ederek "Şehidimizin intikamı kaçınılmazdır. Şüphesiz, soruşturma bu suçta, küresel kibrin parmağı olduğunu ortaya koyacaktır" dedi.

BBC Farsça Servisi'ne göre 'küresel kibir', İran hükümeti tarafından düşman ülkeleri ifade etmek için kullanılan bir ifade. Reisi, "Suriye'de Şii Müslümanların türbelerini koruyan güçlerimiz tarafından cephede yenilgiye uğratılanlar, çaresizliklerini bu şekilde ortaya koyuyorlar" diye konuştu. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Katibzade de ABD ve müttefiklerine atıfta bulunarak Albay Hüdayi'nin İran'ın "baş düşmanları" olan "terörist ajanlar" tarafından öldürüldüğünü söyledi.

İSRAİL YAPTI İDDİASI

Tahran'dan Arapça yayın yapan İran devletine ait Al-Alam Televizyonu'nda Nok Pakyan adlı bir yorumcu suikastın İsrail tarafından gerçekleştirildiğini öne sürdü. Evinin önünde, arabasında motosikletli iki saldırgan tarafından beş kurşunla öldürülen Hüdayi dün toprağa verildi.

KUDÜS GÜCÜ'NDE GÖREVLİYDİ

Albay Hüdayi, Devrim Muhafızları'na bağlı Kudüs Gücü'nde görevliydi. ABD, Kudüs Gücü'nü terör örgütlerini desteklemekle suçluyor. Kudüs Gücü'nün komutanı Kasım Süleymani de Ocak 2020'de bir ABD hava saldırısında öldürülmüştü. Aynı yıl nükleer bilimci Muhsin Fahrizade de Tahran'da vurularak öldürülmüştü. Fahrizade, İran'ın nükleer programında çok önemli bir rol oynamıştı.

  • iran devrim muhafızları
  • intikam
  • ibrahim reisi
Tüm Dünya haberleri için tıklayın