Tek bir vaka 34 bin kişiyi karantinaya soktu

Çin'in 'sıfır vaka' politikası tüm kararlılığıyla sürerken, Disneyland'de yaşanan olay ülkenin bu konuda ne kadar sıkı olduğunu gözler önüne serdi. Koronavirüs testi pozitif çıkan bir kadın, Disneyland'de bulunan 34 bin kişinin karantina altına alınmasına sebep oldu.

Tek bir vaka 34 bin kişiyi karantinaya soktu

Euro News

Çin'de Covid-19 testi pozitif çıkan bir kadının Hangzhou'dan Şangay'a gittiğinin tespit edilmesinin ardından burada bulunan eğlence parkını ziyaret eden yaklaşık 34 bin kişi içeride kilitlenerek test yapıldı.

Euro News'te yer alan habere göre; Çin'de düzenlenecek Kış Olimpiyatları öncesi sıfır vaka politikası izleyen Pekin yönetimi, sert uygulamalara devam ediyor. Covid-19'a yakalanan bir kadının Hangzhou'dan hafta sonunda Şangay'a geçtiğinin belirlenmesinin ardından yetkililer harekete geçti.

Temaslı listesi oluşturan ekipler, kimliği açıklanmayan Covid-19'a yakalanan kadının izlerini takip etti. Covid-19 pozitif olan hastanın Şangay Disneyland Parkı'nı ziyaret edip etmediği kesin olarak bilinmese de burada bulunan binlerce kişinin evlerine gitmesine izin verilmedi.

Temaslı zinciri oluşturan yetkililer, parkta bulunan yaklaşık 34 bin kişiye Covid-19 testi yaptı. Gece yarısına kadar süren uygulama sonucu pozitif vakaya rastlanmadı. Ancak parkta bulunanların iki gün boyunca kendi evlerinde izole olmaları ve iki hafta sonra da yeniden test yapmaları istendi.

Yetkililerin işlemlerini tamamladığı ziyaretçiler alanda bekletilen 220 otobüsle evlerine taşındı.

Covid-19'un çıkış noktası olarak bilinen Çin'de düzenlenecek Kış Olimpiyatları'na kısa süre kaldı. Pekin yönetimi de sıfır vaka politikasıyla salgına karşı mücadele ediyor.

Tüm Dünya haberleri için tıklayın