Biden gergin başladı! 'Katil Putin' bombası

ABD'den Rusya'ya şok suçlamalar! Putin bir katil bedelini ödeyecek. ABD istihbaratının “Rusya'nın, ABD başkanlık seçimlerine müdahale ettiği” yönündeki raporunun ardından Biden, Putin'in bedel ödeyeceğini açıkladı. “Putin katil mi?” sorusunu da “Evet” diye yantıladı.

Biden gergin başladı! 'Katil Putin' bombası

ABD ve Rusya arasındaki ilişkiler, yeniden gerildi. ABD Ulusal İstihbarat Direktörü Bürosu'nun yayımladığı 15 sayfalık raporda, Rusya bağlantılı bireylerin 3 Kasım 2020 seçimleri öncesi Biden hakkında temelsiz iddialar yaydığı ve dezenformasyon kampanyasıyla seçim sürecine güvenin altının oyulmaya çalışıldığı iddia edildi.

GİZLİ KAMPANYA İDDİASI

Raporda, Rusya Trump lehine girişimlerde bulunurken İran'ın da Trump'a verilen desteği zayıflatmak için "çok yönlü gizli bir nüfuz kampanyası" yürüttüğü ileri sürüldü. Çin'in ise seçimden önce "müdahale faaliyetlerinde" bulunmamayı seçtiği kaydedilen rapora göre, yabancı devletlerin müdahale girişimleri oylama süreci ve nihai sonuçlara etki etmedi. Raporun yayınlanmasının ardından ABC News televizyonuna konuşan ABD Başkanı Biden'den sert açıklamalar geldi.

BIDEN'DAN ÇOK SERT SÖZLER

"Putin, seçimlere müdahalede bulunma girişiminin bedelini ödeyecek" diyen Biden, sunucunun "Putin'in bir katil olduğunu düşünüyor musunuz?" sorusunu da "Evet, düşünüyorum" diye yanıtladı.

Biden, ocak ayında Putin'le yaptığı telefon görüşmesinde seçimlere müdahale konusunun da gündeme geldiğini belirterek "Putin'e 'Bunun gerçekleştiğini tespit edersem, hazırlıklı olun' dedim" ifadelerini kullandı.

ABD eski Başkanı Donald Trump, 2017 yılında bir muhabirin Putin için "Ama o bir katil" demesi üzerine "Bizde de çok katil var. Ne sanıyorsunuz? Bizim ülkemiz çok mu masum" ifadelerini kullanmıştı.

GÖÇMENLERE 'SAKIN GELMEYİN' UYARISI

Biden aynı programda Meksika sınırında sayıları her geçen gün artan yasa dışı göçmenlere ilişkin ise "Göçmenlere net bir şekilde şu mesajı verebilirim; buraya gelmeyin. Şehrinizi, kasabanızı bırakmayın" dedi. Biden, ülkeye gelen yasa dışı göçmenlerin birçoğunu geri gönderdiklerini söyledi. ABD İç Güvenlik Bakanlığı, ülkenin Meksika sınırında yasa dışı yollarla ülkeye girmeye çalışanların sayısının son 20 yılın en yüksek seviyesine ulaştığını belirtmişti.

PUTİN BÜYÜKELÇİ'Yİ MOSKOVA'YA ÇAĞIRDI

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova "Rusya'nın Washington Büyükelçisi Anatoly Antonov, ABD ile ilişkiler bağlamında ne yapılacağını ve nereye taşınacağını analiz etmek için istişarelerde bulunmak üzere Moskova'ya çağırıldı" dedi.

MOSKOVA: İLİŞKİLER DAHA DA ZEDELENİR

İddiaları temelsiz bulan Moskova yönetimi, "Hazırlanan bu raporda hiçbir bilgi ya da somut kanıt bulunmuyor" açıklamasını yaptı. Kremlin Sözcüsü Dimitry Peskov, iddiaların herhangi bir kanıtla desteklenmediği belirterek "Bu iddialar, ilişkileri daha da kötüleştirir" dedi. Rusya Parlamentosu'nun alt kanadı Duma'nın sözcüsü Vyacheslav Volodin de "katil" suçlaması için kınama mesajı yayınladı ve "Biden bu açıklama ile halkımıza hakaret etmiştir" dedi.

Tüm Dünya haberleri için tıklayın