Belarus'a uçuşlarda yolcu kısıtlaması

Türk Hava Yolları (THY) ve Belaruslu havayolu şirketi Belavia, göç krizi nedeniyle Belarus'un başkenti Minsk'e yapılan uçuşlara Suriye, Irak ve Yemen vatandaşları artık kabul etmeyecek.

Belarus'a uçuşlarda yolcu kısıtlaması

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü "AB ve Belarus arasında yaşanan yasadışı sınır geçişleri sorununa bağlı olarak, ülkemiz havaalanlarından Belarus'a seyahat etmek isteyen Irak, Suriye ve Yemen vatandaşlarına bilet satışı yapılmaması ve uçağa alınmamaları kararlaştırılmıştır" açıklamasında bulundu. Sputnik'e konuşan THY'den bir kaynak ise, "Havayolumuz Minsk uçuşlarında yalnızca diplomatik pasaport ya da Belarus'ta oturum izni olan Irak, Suriye ve Yemen vatandaşlarını kabul edecek" dedi.

AB Konseyi Başkanı Charles Michel, "Destek ve işbirliklerinden dolayı Türk yetkililer ve SHGM'ye teşekkürler" ifadesini kullandı.

LUKAŞENKO'DAN DOĞALGAZ TEHDİDİ

Belarus lideri Aleksander Lukaşenko, Brüksel'in göçmen krizine misilleme olarak yeni yaptırım kararı alması halinde Avrupa'ya ülkesi üzerinden giden Rus doğalgazını kesme tehdidinde bulundu. Lukaşenko'nun söz konusu açıklama konusunda Rusya'ya danışmadığını açıklayan Kremlin ise Moskova'nın Minsk'ten bağımsız olarak Avrupa'ya doğalgaz tedariki yükümlülüklerini yerine getireceğini dile getirdi.

  • türk hava yolları
  • belarus
  • uçuş
  • yolcu
  • aleksander lukaşenko
Tüm Dünya haberleri için tıklayın