Ayrımcılığa burka kılıfı

Almanya'daki seçimlerde başörtülü bir kadına oy kullandırılmadı. Durumu şikayet ettikten sonra oyunu kullanan kadından özür dileyen belediye, “Başörtüsü ile burka yasağını karıştırmışız” dedi.

Almanya'da, Anayasayla güvence altına alınmış inanç hürriyeti ve oy kullanma hakkı, pazar günü yapılan seçimlerde ortaya çıkan bir skandalla yara aldı. 21 yaşındaki genç bir kadının başörtülü olduğu için oy kullanmasına izin verilmedi. Olay, Köln yakınlarındaki Bergheim kasabasında yaşandı. Karara gerekçe olarak, kadının başörtüsü ile Burka kanununu ihlal etmesi gösterildi. Bunun üzerine genç kadın başörtüsünü çıkarmak istemedi ve seçim salonunu terk etti. Arkadaşlarının Bergheim Belediyesi'ne haber verilmesi sonrasında sorun aşıldı. Genç kadın ikinci kez geldiği seçim merkezinde oyunu kullanabildi. Müslüman kadına, her şeyin bir yanlış anlaşılma olduğu, görevlilerin başörtüsü takma ile "burka yasağını" birbirine karıştırdıkları aktarıldı.

BAŞKAN ÖZÜR DİLEDİ

Bu durumda olan başka başörtülü seçmenler olduğu belirtilirken, genç kadın Ayrımcılıkla Mücadele Kurumu'na başvurdu. Kentin belediye başkanı da kendisinden özür diledi ve yüz yüze görüşmek isteğini iletti. Bergheim Belediye Başkanı Volker Miesseler, seçim çalışanlarının bu konuda yoğun bir eğitim alacaklarını da söyledi.

  • almanya
  • almanya seçim
  • başörtü
  • burka
Tüm Dünya haberleri için tıklayın