Avusturya'da Müslüman karşıtlığı, antisemitizm ve Nazi propagandasında artış

Avusturya İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan Nefret Suçu Raporu hazırlandı. Hazırlanan rapora göre, ülkede Kasım 2020-Nisan 2021 arasında 1936 nefret suçu işlendi.

AA

İçişleri Bakanlığının hazırladığı Nefret Suçu Raporu ülkede ilk defa yayımlanarak kamuoyuyla paylaşıldı. Raporda, söz konusu çalışma için polisin iki yıllık eğitimden geçtiği ve raporun hazırlanmasına akademisyenlerin de katkı sağladığı belirtildi.

Anadolu Ajansı'nın aktardığı habere göre, raporda, en çok etnik köken, dünya görüşü ve ten rengi nedeniyle nefret suçuna maruz kalındığı bildirilerek, Müslüman karşıtlığı, antisemitizm ve Nazi propagandasında da önemli artış görüldüğü kaydedildi. Ülkede Kasım 2020-Nisan 2021'de 1936 nefret suçunun işlendiği aktarılan raporda, nefret suçu işleyenlerin büyük çoğunun genç Avusturyalılardan oluştuğuna dikkat çekildi.

Hangi nedenle olursa olsun nefret suçunun demokratik toplumlarda yerinin olamayacağının altının çizildiği raporda, nefret suçunun ciddi bir durum olduğu, güvenlik güçlerinin bunu önemsediği ve suçluları yakalamak için çaba sarf ettiği belirtildi.

Rapor henüz tamamlanmadı

Ülkede 6 aylık zaman diliminde işlenen nefret suçlarının kayıt altına alındığı raporun henüz tamamlanmadığı, raporun tamamlanmasıyla Avusturya'da nefret suçu olgusunun daha iyi anlaşılacağı vurgulandı.

  • Avusturya
  • Nefret Suçu
  • Müslüman karşıtlığı
Tüm Dünya haberleri için tıklayın