Avrupa savaşa hazır değil dediler: 10 dakikada füzeler kapımızda

Danimarka medyasında, Rusya-Belarus ortak askeri tatbikatı Batı-2021'in ardından Avrupa için korkutan bir yazı yer aldı. Jyllands-Posten gazetesinde Avrupa'nın henüz bir savaşa hazır olmadığı ve Rus füzelerinin 10 dakika içerisinde Danimarka'ya ulaşma kapasitesinin olduğu dile getirildi.

Avrupa savaşa hazır değil dediler: 10 dakikada füzeler kapımızda

Sputnik

Danimarka'da yayın yapan Jyllands-Posten gazetesinde, Rusya-Belarus arasında gerçekleşen askeri tatbikatın ardından bir yazı kaleme alındı.

Sputnik'in haberine göre, gazetede Per Nyholm imzalı yazıda, Rusya'nın saldırması durumunda, ilk başta Danimarka ve Polonya'nın risk altında olacağı kaydedildi. Söz konusunun, Litvanya ve Polonya arasındaki 100 kilometrelik Suwalki Koridoru olduğu belirtilirken bu küçük sınır parçasının Rusya'nın Kaliningrad Bölgesi'ni Belarus'la birleşme potansiyelini taşıdığı, Rusya ordusunun güçlü tarafı olan tank ve piyade birliklerinin bu açık ve düz alanda rahat biçimde hareket edebileceği kaydedildi.

Danimarkalı gazeteci, "Son hesaplamalar, Rusya'nın Polonya'ya saldırması durumunda, saldırının beşinci gününde Varşova'nın düşeceğini gösteriyor. Bu, şok bir değerlendirme ve Kopenhag bunu biliyor. Rus füzeleri Bornholm'a on dakikada, Kopenhag'a yarım saatte ulaşabilir" diye ekledi.

Tüm Dünya haberleri için tıklayın