Avrupa Birliği'nden ‘tehdit'li demokrasi

Avrupa Parlamentosu, Polonya ve Macaristan gibi üye ülkelerin hukukun üstünlüğünü ihlal ettikleri gerekçesiyle AB fonlarının kesilmesi gerektiğini belirtti. Kesinti yapılmazsa, AP, AB Komisyonu'na dava açacak.

Avrupa Birliği'nden ‘tehdit'li demokrasi

Avrupa Parlamentosu, hukukun üstünlüğünü ihlal eden ülkelerin AB fonlarından faydalanmaması için oluşturulan mekanizmayı çalıştırmadığı gerekçesiyle Avrupa Birliği Komisyonu'na dava açmak üzere hazırlık yapıyor. AP Başkanı David Sassoli, parlamentodaki siyasi grupların başkanlarıyla yaptığı görüşmeden sonra, "Hukukun üstünlüğünü ihlal eden AB ülkeleri AB fonlarını almamalıdır. Bunun için servislerimizden AB Komisyonu'na dava açmaya hazırlanmalarını istedim" açıklamasını yaptı.

HEDEFTE İKİ ÜLKE

Üye ülkeler Polonya ve Macaristan, demokrasi ile hukukun üstünlüğü gibi ilkelerde gerileme olduğu gerekçesiyle bir süredir AB tarafından eleştiriliyordu. AB Komisyonu, Polonya ve Macaristan'da özellikle yargı bağımsızlığı gibi demokratik standartların aşındığını belirterek bu ülkelere karşı "yetkilerini kullanmaktan çekinmeyeceğini" bildirmişti.

TAVSİYE KARARI ALINMIŞTI

AP Yasal İşler Komitesi, AB fonlarından yararlanmayı birlik hukukuna uyma şartına bağlayan düzenlemeyi uygulamaya koymaması nedeniyle yasal işlem başlatmasını öngören tavsiye kararını geçen hafta almıştı.

Tüm Dünya haberleri için tıklayın