Aşı savaşında zafer bir adım daha yakın

BioNTecH'in korona aşısı yüzde 90, Moderna'nın aşısı yüzde 94.5 başarı gösterdi. AstraZenaca ile Oxford'un geliştirdiği iki dozluk aşının biri yüzde 70, ikincisi ise yüzde 90 koruma sağladı.

Aşı savaşında zafer bir adım daha yakın

PfIzer/BioNTech ve Moderna’nın geliştirdiği koronavirüs aşılarında yüzde 90’ları geçen koruyuculuk oranının açıklanmasının ardından dün AstraZeneca’dan bir müjde geldi. Şirket, Oxford ile birlikte geliştirilen aşının yüzde 70 koruma sağladığını açıkladı. Sonuçlarda aşının bir dozunun bazı gönüllülerden yüzde 90’dan fazla koruma sağlayabildiği belirtildi. Bir ayda 200 milyon doz üretileceği belirtilen aşının yaklaşık 1 yıl boyunca virüse karşı koruma sağlayabileceği ifade edildi.

UCUZ VE SAKLANABİLİR

AstraZeneca aşının, diğer iki aşıdan daha ucuz olacağını ve buzdolabı sıcaklığında saklanabilmesi nedeniyle daha kolay dağıtılabileceğini belirtti. Daha önce Pfizer /BioNTech aşısının eksi 70 derecede saklanması gerektiği ve bu durumun aşının dağıtımında büyük zorluklara yol açabileceği belirtilmişti. 

EN PAHALI AŞI MODERNA’NIN

İşte şirketlerin iki doz aşı fiyatları: Moderna 600 lira. Pfizer/BioNTech 280 TL. Oxford/AstraZeneca 62 TL. 

AŞI YAPILACAK İLK 5 GRUP BELLİ

ABD’de Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü direktörü Dr. Anthony Fauci, aşının yapılacağı ilk 5 grubu açıkladı: 1. Sağlık çalışanları. 2. Ciddi hastalık problemi olanlar. 3. Öğretmenler var. 4. Çocuk bakıcıları. 5. Siyasetçiler ve devlet adamları.

MAYMUNLARDA BULAŞ ÖNLENDİ

ABD ilaç firması Novavax da korona aşısı üretme yarışına katıldı. Şirket, makak maymunları üzerinde denenen aşının, enfeksiyonu ‘engellediğini’ açıkladı. Firma şimdi de aşının insanlarda aynı etkiye sahip olup olmadığını araştıracağı belirtildi.

GATES: TÜM AŞILAR İŞE YARAYACAK

Microsoft kurucu ortağı Bill Gates, koronavirüs aşısıyla ilgili değerlendirmelerde bulunarak, “Neredeyse tüm’ Kovid-19 aşılarının işe yarayacağına inanıyorum. Pfizer/BioNTech ve Moderna’nın aşılarının şirket verilerine göre etkili oldu” dedi. 

Tüm Dünya haberleri için tıklayın