ABD'nin Ankara Büyükelçisi Satterfield: ABD, Türkiye ile ticari ilişkileri artırmak istiyor

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Satterfield, ABD'nin Türkiye ile arasındaki köklü ve başarılı ticari ilişkilere olan bağlılığını sürdürdüğünü, mevcut ticari bağları güçlendirmek istediğini belirtti.

Büyükelçi David Satterfield, Anadolu Ajansı'nın Türkiye-ABD ekonomik ilişkilerine dair sorularını yazılı olarak yanıtladı. İki ülke arasında güçlü ticari ilişkiler bulunduğuna ve bu ilişkilerin birçok sektörü kapsadığına dikkati çeken Satterfield, tanınmış birçok Amerikan şirketinin üretim tesislerinin Türkiye'de bulunduğunun altını çizdi. Satterfield, bu şirketlerin Türkiye'den Avrupa'ya, Avrasya'ya ve Orta Doğu'ya ihracat yaptığını, Türkiye'de bin 700'den fazla Amerikan şirketinin faaliyet gösterdiğini kaydetti. Satterfield, ticari bağların, jeopolitik ittifakın yaşadığı iniş ve çıkışların ötesine geçtiğini ve iki ülke arasında süren karşılıklı taahhüt açısından önemli rol oynadığının altını çizdi. Büyükelçi Satterfield, "Mevcut ticari bağlarımız güçlü de olsa, ABD hükümeti bu bağları güçlendirmeye ve ikili ticareti artırmaya devam etme arzusundadır" ifadelerini kullandı.

NEDEN TÜRKİYE?

Satterfield, "Türkiye'nin yatırım ortamının en olumlu yönleri, ülkenin elverişli nüfusu ve içinde bulunduğu bölgedeki çok sayıda pazara erişim sağlayan önemli coğrafi konumudur" dedi. Türkiye'nin eğitimli bir iş gücüne de sahip olduğunu vurguladı.

TEREDDÜTLER GİDERİLMELİ

Birçok Amerikan firmasının Türkiye pazarıyla yakından ilgilendiğine dikkati çeken Satterfield, "Ancak tereddütleri bulunuyor. Tıbbi alandaki borçlar ve tıbbi cihaz şirketlerine yapılmamış ödemeler de yatırımcıları endişelendiriyor" açıklamasında bulundu.

ALANLARI TESPİT ETTİK

Türkiye ve ABD'nin ekonomik alanda birlikte ilerleme kat edebileceği alanları tespit ettiğini bildiren Satterfield, sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ve mobilya konusunda görüşmelerin sürdüğünü belirtti.

'BUNLAR OLURSA AKIN EDERLER'

ABD'li yatırımcıların sırf ABD hükümetinin demesiyle Türkiye'ye yatırım yapmayacağına işaret eden Büyükelçi Satterfield, "Ne bizim sistemimiz ne de uluslararası ticaret ve yatırım böyle işliyor. Eğer yatırımcılar istikrarlı bir para politikası, kamu borçları için zamanında yapılan ödemeler, şeffaf ihale süreçleri ve tarafsız bir yargı sistemi görürlerse Türk pazarına yatırım yapmak için adeta akın edeceklerdir" mesajını verdi.

Tüm Dünya haberleri için tıklayın