AB'den seyahat önerisi! Aşısını olan kısıtlanmasın

AB Komisyonu, üye ülkelere AB tarafından onaylı aşıları yaptıran kişilere mevcut seyahat kısıtlamalarını kaldırmalarını önerdi. Teklif kabul edilirse ikinci dozdan 14 gün sonra serbest seyahat edilebilecek.

AB'den seyahat önerisi! Aşısını olan kısıtlanmasın

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, AB vatandaşı veya AB ülkelerinde oturma izni olmayan kişilerin mecburi olmayan seyahatlerinde uygulanan mevcut salgın kısıtlamalarının gevşetilmesi önerisinde bulundu. Komisyonun önerisi üye ülkelerce kabul görürse seyahatler için aşının ikinci dozunun yapılmasının üzerinden 14 gün geçmiş olması istenecek. AB'nin şimdilik onayladığı aşılar BioNTech-Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson and Johnson. Johnson and Johnson aşısı tek doz olarak uygulanıyor.

7 ÜLKEDEN SERBEST SEYAHAT

DSÖ'nün acil kullanım izni listesine ekleyeceği aşıları olanlara da seyahat kısıtlamalarının kaldırılabileceği planlanıyor. Vaka sayısı az olan 7 ülkeden AB'ye serbest seyahatler de devam edebilecek. Bu ülkeler Avustralya, Yeni Zelanda, Ruanda, Singapur, Güney Kore, Tayland ve Çin. Bu ülkelerden gelenlere karantina uygulaması ve test zorunluluğu bulunuyor.

ÇOCUKLARA TEST ZORUNLU

Öte yandan AB'ye mecburi seyahatlere ise kişilerin aşı olup olmadığına bakılmaksızın izin verilebilecek. Teklifin kabul edilmesi durumunda öneriyi uygulamak üye ülkelere bırakılıyor. Aşı olan kişiler, beraberlerinde aşı olmamış çocuklarıyla seyahat edebilecek. Ancak çocukların son 72 saat içinde alınmış bir negatif test sonucu göstermeleri gerekecek. Üye ülkeler ayrıca ülkeye girişlerde çocukların tekrar test yaptırmalarını isteyebilecek.

Tüm Dünya haberleri için tıklayın